Domácí

Dostanou důchodci více peněz? Poslanci dali šanci vládnímu návrhu

Poslanci se ve středu odpoledne mimořádně sešli, aby řešili další zvýšení důchodů. Vláda chce důchodcům přidat 300 korun nad zákonnou valorizaci. Předloha prošla prvním čtením a nyní ji posoudí ve zkrácené lhůtě sociální výbor.

Poslanci ve středu řešili vládní návrh na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních a dalších důchodů o 300 korun nad zákonnou valorizaci.

"Každoročně jsem navyšovala důchody v průměru o 900 korun. Loni jsem místo valorizace zvolila cestu jednorázového příspěvku. Důchody jsou nízké a senioři si zaslouží dostat přidáno. Proto chci, aby penze rostly i letos,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Související obsah

Podle odhadů ministerstva by měly důchody v příštím roce průměrně růst o 458 korun (2,9 %). Průměrný důchod by tak měl být podle předběžných čísel zhruba 15 859 korun a měl by dosahovat 41,8 % průměrné mzdy. Spolu s navýšením nad rámec valorizace o 300 korun by pak průměrný důchod měl být okolo 16 159 korun.

Sněmovna ovšem vládní návrh nebude schvalovat zrychleně. Opoziční kluby ODS, KDU-ČSL a TOP 09 totiž tento postup na mimořádné schůzi zablokovaly a budou uplatňovat pozměňovací návrhy. Předlohu tak čekají standardní tři čtení.

Spočítejte si na jednoduché kalkulačce, o kolik důchod v příštím roce vzroste vám či vašim blízkým.

Jednání Poslanecké sněmovny začalo ve 14 hodin, můžete ho sledovat živě v tomto článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz