Zahraničí

Prezidenta Haiti Jovenela Moïseho zavraždilo ozbrojené komando

Ozbrojené komando zavraždilo v noci haitského prezidenta Jovenela Moïseho. Přepaden byl ve své soukromé rezidenci. Během útoku byla postřelena i jeho manželka, ta skončila v nemocnici. V reakci na útok uzavřel premiér země hranice. Prezident už jednomu pokusu o atentát unikl, a to začátkem února.

Otřesný, nelidský a barbarský. Těmito slovy popisoval haitský premiér Claude Joseph čin, během kterého země přišla o prezidenta Jovenela Moïseho. "Můžu zaručit, že politická kontinuita vlád bude pokračovat," ubezpečil předseda vlády.

Útok se odehrál ve středu asi hodinu po půlnoci. Premiér, který měl skončit příští týden po pouhých třech měsících ve funkci, vyzval obyvatele Haiti ke klidu. Policie a úřady podle něj mají situaci pod kontrolou.

Související obsah

"Útočníky jsme neidentifikovali. Mluvili ale anglicky a španělsky. Prezident svým zraněným podlehl. Jeho žena v současné době vyžaduje lékařskou pomoc, protože byla postřelena," dodal Joseph.

Vražda prezidenta proběhla v době, kdy se jeden z nejchudších států v Karibiku zmítá v silné politické a ekonomické krizi. V poslední době navíc roste aktivita kriminálních gangů.Haitské tištěné noviny na to nedokázaly reagovat. Zpráva se tak stala alespoň číslem jedna na webových zpravodajských webech.

Související obsah

"Nikdo neví, co se teď může stát. Žije tu spousta Haiťanů. Dnes ráno jsem s jedním mluvil a má strach. Z toho, co se bude dít, a také o svou rodinu," obává se průvodce turistů z Haiti.

Před několika lety lidé na Haiti proti prezidentovi Moïseovi několikrát protestovali. Rovněž rabovali v ulicích, kam je vyhnaly rostoucí ceny potravin, pohonných hmot a obvinění tamní vlády z korupce.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz