Zahraničí

Prezidenta Haiti Jovenela Moïseho zavraždilo ozbrojené komando

Ozbrojené komando zavraždilo v noci haitského prezidenta Jovenela Moïseho. Přepaden byl ve své soukromé rezidenci. Během útoku byla postřelena i jeho manželka, ta skončila v nemocnici. V reakci na útok uzavřel premiér země hranice. Prezident už jednomu pokusu o atentát unikl, a to začátkem února.

Otřesný, nelidský a barbarský. Těmito slovy popisoval haitský premiér Claude Joseph čin, během kterého země přišla o prezidenta Jovenela Moïseho. "Můžu zaručit, že politická kontinuita vlád bude pokračovat," ubezpečil předseda vlády.

Útok se odehrál ve středu asi hodinu po půlnoci. Premiér, který měl skončit příští týden po pouhých třech měsících ve funkci, vyzval obyvatele Haiti ke klidu. Policie a úřady podle něj mají situaci pod kontrolou.

Související obsah

"Útočníky jsme neidentifikovali. Mluvili ale anglicky a španělsky. Prezident svým zraněným podlehl. Jeho žena v současné době vyžaduje lékařskou pomoc, protože byla postřelena," dodal Joseph.

Vražda prezidenta proběhla v době, kdy se jeden z nejchudších států v Karibiku zmítá v silné politické a ekonomické krizi. V poslední době navíc roste aktivita kriminálních gangů.Haitské tištěné noviny na to nedokázaly reagovat. Zpráva se tak stala alespoň číslem jedna na webových zpravodajských webech.

Související obsah

"Nikdo neví, co se teď může stát. Žije tu spousta Haiťanů. Dnes ráno jsem s jedním mluvil a má strach. Z toho, co se bude dít, a také o svou rodinu," obává se průvodce turistů z Haiti.

Před několika lety lidé na Haiti proti prezidentovi Moïseovi několikrát protestovali. Rovněž rabovali v ulicích, kam je vyhnaly rostoucí ceny potravin, pohonných hmot a obvinění tamní vlády z korupce.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz