Domácí

Mění se občanky, příjmení mohou mít ženy bez -ová. Zeman podepsal zákon

Mění se občanky, příjmení mohou mít ženy bez -ová. Zeman podepsal zákon
Zdroj: TV Nova

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek podepsal novely zákona o občanských průkazech, díky kterým Češky nemusí mít přechýlené příjmení s koncovkou -ová. Další změnou, kterou nový zákon přináší, je otisk prstu jako součást občanky. Jiné údaje z průkazu naopak zmizí.

Až doposud mohly ženy v Česku používat mužskou verzi příjmení pouze v případech, kdy se jednalo o cizinky, Češky provdané za cizince, nebo s trvalým pobytem v zahraničí. Nově tuto možnost mají všechny ženy. Novelu, která to povoluje, prezident Miloš Zeman podepsal ve čtvrtek. 

Téma doborovolného přechylování u žen vyvolalo ve společnosti horlivou debatu. Hovořilo se o degradaci českého jazyka či matoucích situacích, kdy ze sdělení nebude patrné, zda se jedná o muže, anebo ženu.

Sněmovna zákon schválila už před měsícem, Senát jej přijal na začátku července. "Děkuji senátorům, že náš návrh podpořili. Nebojte se, svoboda volby neznamená zánik češtiny. Jazyky se přirozeně vyvíjejí. Znamená to, že každá žena si zvolí, co jí osobně nejvíce vyhovuje," vyjádřil se při té příležitosti pirátský poslanec Ondřej Profant.

Související obsah

 

Nový zákon s sebou přináší i změnu občanských průkazů s platností od 2. srpna. Lidé tak budou dostávat občanky s čipy, které budou obsahovat otisky prstů. Povinné to nebude pro děti mladší 12 let a lidi, u kterých je odebrání otisku fyzicky nemožné.

Povinnost biometrických údajů vychází z evropského nařízení, a to z toho důvodu, aby doklady byly lépe zabezpečené proti padělání a podvodnému zneužívání totožnosti. Občanské průkazy zároveň postupně přijdou o jiné údaje, například akademické tituly nebo rodné číslo.

Více o občankách s otisky prstů se dozvíte v reportáži ze začátku června, kdy poslanci návrh schválili:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz