Domácí

Lidé stále nevědí, jak to bude s penězi po tornádu. Od státu zatím žádné nepřišly

Lidem na jižní Moravě stále není jasné, kolik peněz dostanou od státu a jak to bude s pojistkami či dary. Podívejte se na přehled toho, odkud mohou lidé peníze na obnovu svých domů získat.

Pan Sečkář z Moravské Nové Vsi přišel před dvěma týdny o dům i hospodu. Na peníze od státu stále čeká. "Zatím nám přišlo něco z těch charitativních organizací, od státu nepřišla ani koruna," svěřil se televizi Nova. 

Peníze by mohl čerpat ze tří různých zdrojů: z veřejných sbírek, od pojišťovny nebo od státu.

Stát

Pokud je dům určen k demolici, poškozený dostane okamžitě zálohu ve výši 500 tisíc korun, ze které zaplatí demolici a projektovou přípravu.

Na peníze od státu dosáhne každý. A to až na dva miliony a také zvýhodněný úvěr až tři miliony. Z rozhodnutí vlády budou mít pojištění lidé výhodu. Dostanou o třicet procent víc než ti bez pojištění. Peníze mohou využít nejen na opravu nemovitosti.

Související obsah

"Tornádo zasáhlo i zahrady, altány, přišli o vybavení domácnosti, tak, aby to pojištění mohli použit na další věci, co jsou potřeba," prohlásila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Pojišťovna

Pojišťovny se zavázaly, že vyplatí klientům pojistné v plné výši a do živelního pojištění zahrnou i tornádo. "Například pokud měl klient pojištěný rodinný dům na pět milionů korun, obdrží od nás pět milionů, aby za to mohl nový dům postavit," uvedl mluvčí Kooperativy Milan Káňa. 

Problémem je, že lidé často šetřili a pojištění měli podhodnocené. Teď jim plnění nemusí pokrýt současnou cenu nemovitosti.

Za dům pojištěný například na dva miliony, dostane vlastník plnění od pojišťovny právě dva miliony a chybí už jen milion na opravu. Od státu dostane bonus v tomto případě 600 tisíc. Částka se počítá jako 30 % z plnění.

Související obsah

Nepojištěný má nárok na státní dotaci, ale ta je maximálně ve výši dvou milionů. V tomto případě dotyčnému se škodou tři miliony bude chybět milion. Ten musí uhradit z vlastních prostředků, použít úvěr od státu nebo spoléhat na dary.

O dotaci od státu mohou lidé žádat dva roky, pojišťovny mají lhůtu dokonce tříletou.

Veřejná sbírka

Ve veřejných sbírkách je už přes miliardu korun. Z nich už část peněz k poškozeným došla. "Na základě sociálního šetření bychom rádi podpořili rodiny vícepočetné, seniory nebo ty co mají nemovitost úplně zničenou. Včera (ve čtvrtek, pozn. red.) odešly první peníze, celkem 51 milionů korun," uvedl ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Zdroj: TN.cz

"Každý, kdo byl zasažený dostane první částku 150 tisíc. V těch dalších fázích se budeme rozmýšlet, jestli ta rodina potřebuje tak vysokou částku a jaká je míra poškození. Budeme se snažit přijít na nějaký klíč, jak tu pomoc udělat co nejefektivnější," vysvětluje mluvčí platformy Donio David Procházka.

Charita sice nechce dělat rozdíly mezi poškozenými, ale snaží se prý vyloučit možnost zneužití prostředků dárců.

Kdy dostanou poškození tornádem finance od státu, řekla Schillerová:

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz