Koronavirus

Dvě dávky vakcíny zřejmě nebudou stačit. Opozice volá po přeočkování

Stále častěji se mluví o přeočkování třetí dávkou vakcíny proti koronaviru. Farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech chtějí americkou lékovou agenturu požádat o schválení aplikace třetí dávky během pár týdnů. Účinnost dvou dávek jejich vakcíny zhruba po půl roce klesá a třetí má zvýšit ochranu proti novým a agresivnějším variantám koronaviru. Česko podle ministra zdravotnictví Vojtěcha v případě přeočkování čeká na vyjádření Evropské lékové agentury.

Po celém světě už řeší nutnost aplikace třetí dávky. Podle nejnovější izraelské studie účinnost vakcín klesá šest měsíců po ukončeném očkování zhruba na 64 procent. Stále ale chrání před vážným průběhem nemoci. Česko zatím s přeočkováním váhá.

"Čekáme na nějaké širší stanovisko, zejména Evropské lékové agentury (EMA), které by řeklo, že je nutné provést přeočkování v určitém čase třeba určitých skupin obyvatel," vyjádřil se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle opozice by ministerstvo zdravotnictví nemělo na nic čekat, ale už teď připravovat plán přeočkování. "Nečekejme jenom na EMU, ale už teď vyjednávejme například s firmou Pfizer o možných dodávkách pro přeočkování," radí poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

Související obsah

Ministerstvo zdravotnictví před časem zrušilo devítiměsíční lhůtu po očkování jako dobu imunity. Oficiálně tedy nemá expiraci. Ve skutečnosti jsou ale podle odborníků v populaci statisíce lidí, kteří už nemusí mít za pár týdnů v těle protilátky.

"Jako lékař a senior jsem byl očkován už ze začátku roku a tím pádem bych měl být velmi pravděpodobně ke konci roku přeočkován. Dostal jsem vakcínu Pfizer a chtěl bych být přeočkován tou stejnou," prohlásil místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek.

"Firmy jako Pfizer, Johnson atd. budou muset vyvíjet varianty těch svých očkovacích látek tak, aby pokryly měnící se spektrum koronaviru," tvrdí poslanec Bohuslav Svoboda (ODS).

Související obsah

A zdá se, že na tom společnosti pracují. Třeba Pfizer a BioNTech chtějí požádat americké regulační orgány o autorizaci třetí dávky jako posílení očkování proti koronaviru a zároveň pracují na vývoji speciální verze vakcíny proti vysoce nakažlivé variantě delta.

"Podle našeho názoru by vláda měla řešit otázku české vakcíny pro dobrovolné očkování, o které budeme mít plné informace a budeme ji mít plně pod kontrolou," myslí si předseda SPD Tomio Okamura.

Přeočkování další dávkou by podle ministra Vojtěcha už nebylo ve velkých očkovacích centrech, ale u praktických lékařů.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz