Zahraničí

Bělorusko pomáhá migrantům do EU, Litva staví plot s ostnatým drátem

Litevská pohraniční stráž začala s výstavbou plotu na hranicích s Běloruskem. Podle ní a dalších unijních států Bělorusko aktivně pomáhá migrantům ze zemí Blízkého východu v přechodu na západ. Prý se tím mstí za sankce Evropské unie.

Ostnatý drát uprostřed lesa nedaleko městečka na jihu Litvy. Pohraniční stráž zde začala s výstavbou plotu, který má migrantům z Afghánistánu, Sýrie, Íránu a dalších zemí zabránit v překročení hranice Evropské Unie.

Právě tudy prý loni přešla zhruba třetina všech běženců z Běloruska. Na části hranice už plot je, další je monitorována kamerami, které mají co dělat. Proto se litevská vláda rozhodla, že je třeba mít hranici zabezpečenou.

"Situace proběhne následovně. Paralelně k sobě postavíme bariéru z ostnatého drátu a plot. Během výstavby plotu tu bude bariéra z ostnatého drátu a budeme tak mít dvojitou ochranu," uvedla litevská ministryně vnitra Agnė Bilotaiteová.

Související obsah

Bělorusko přestalo běžencům v přechodu hranice bránit údajně z pomsty za sankce, které Evropská Unie uvrhla na Lukašenkův režim po květnovém vynuceném přistání letadla s opozičním kritikem a unijními občany na letišti v Minsku.

"Je těžké sledovat, jak se běloruský režim mstí a posílá migranty na hranice Litvy a Polska. Ale přitom nedovoluje Bělorusům opustit svou zemi," vyjádřila se šéfka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská.

"Litva dělá vše pro to, aby zabránila vytvoření nových tras pro nelegální imigraci do západní Evropy. Litva není cílovou zemí. Je to tranzitní země, ale tímto způsobem se odřízneme a budeme bránit evropské hranice," vysvětluje postup litvy předseda Výboru pro národní bezpečnost a obranu Laurynas Kasčiūnas.

Související obsah

Předsedové zahraničních výborů parlamentů 11 evropských zemí vydali společné prohlášení, ve kterém mimo jiné požadují společný postup NATO a Evropské komise. K prohlášení se připojila i Česká republika.

"Žádáme společný postup v reakci na pašování migrantů k hranicím Litvy, které organizuje nelegální Lukašenkův režim," napsal na twitteru senátor Pavel Fischer.

Státy v prohlášení také požadují zákaz letů, které migranti využívají. Litevská premiérka už dříve obvinila Bělorusko, že běžencům nabízí zvýhodněné lety do Minsku, odkud jim do Unie pomáhá.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kauza Čapí hnízdo míří znovu ke státnímu zástupci

Pražští kriminalisté doplnili spis v kauze "Čapí hnízdo". Policistům na konci srpna totiž státní zástupce vrátil případ k došetření. "V pondělí jsme předali spisový materiál na Městské státní zastupitelství v Praze," informovali na twitteru kriminalisté. Výslech mimo jiné absolvoval například premiérův syn Andrej Babiš mladší.

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turów zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turówu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz