Domácí

Vůdkyně běloruské opozice navštívila Senát. Vystrčil ji označil za prezidentku

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská v neděli přiletěla do Česka. Pozvání přijala od předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), který ji náslendě v pondělí přivítal na půdě horní komory a označil za skutečně zvolenou prezidentku Běloruska.

Miloš Vystrčil přivítal v pondělí Cichanouskou na půdě Senátu. "Jsem velmi rád, že se tu můžeme takto sejít a že jste přijala pozvání našeho Senátu. Už v roce 2000 přijal Senát první usnesení, kdy kritizoval kriminalizaci bojovníků za svobodu v Bělorusku. Český Senát dlouhodobě a kontinuálně podporuje základní práva a svobodu. Volby v Bělorusku byly nesvobodné, neférové a protiprávní," řekl na tiskové konferenci Miloš Vystrčil.

"Chci, aby byli podpořeni zástupci občanského společnosti. Nejvíce teď trpí Bělorusové, kteří jsou v Bělorusku. Vzájemnou pomocí dokážeme porazit bezpráví," uvedla Cichanounská, která by měla ještě předstoupit ve středu před celým sněmem senátorů.

Související obsah

Disidentka, prezidentská kandidátka a podle mnohých i vítězka loňských voleb v Bělorusku, zahájila svou návštěvu Prahy procházkou po Karlově mostu. Cichanouská se v Česku zdrží čtyři dny a sejít by se měla i s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a prezidentem Milošem Zemanem.

Opoziční vůdkyně musela vlast opustit po násilných protestech, nyní žije v sousední Litvě. Bělorusko s Ruskem na ni vydaly zatykač. Protivnice běloruského prezidenta Aleksandra Lukašenka v pondělí vystoupí i na demonstraci podporující svobodné Bělorusko na Staroměstském náměstí.

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská přiletěla do Česka. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz