Domácí

Aktivita klíšťat je nejvyšší! Česko je jimi zamořené, hrozí nákaza. PŘEHLED

Aktivita klíšťat je nejvyšší! Česko je jimi zamořené, hrozí nákaza. PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Současné teplé počasí, které střídají bouřky, svědčí klíšťatům. Jejich aktivita je po celé zemi v neděli na nejvyšším stupni, který představuje mimořádné riziko. Na parazity můžeme natrefit takřka všude, nejen v lesích nebo na horách, ale také v městských parcích a na zahradách.

Aktivita klíšťat je v posledních týdnech po celé republice obrovská. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který pravidelně sestavuje mapu aktivity klíšťat, radí před pobytem v přírodě použít repelent, vhodně se obléknout, po pobytu v přírodě se prohlédnout, případně odstranit přisátá klíšťata.

V současné době je celá Česká republika zbarvena do červena, což znamená vysoký výskyt, a tedy mimořádné riziko. Odborníci mapu aktivity obnovují dvakrát týdně ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem (SZÚ) a ministerstvem zdravotnictví.

Související obsah

Mapa není ČHMÚ není aktualizovaná, poslední aktualizace proběhla 8.7.2021.

Klíšťata jsou pro nebezpečná hlavně proto, že mohou přenášet vážné nemoci. "V případě klíšťové encefalitidy je promořeno jedno až tři procenta parazitů v přírodě. U lymská boreliózy je nakažená až jedna pětina, tedy nějakých 20 %,“ řekla mluvčí Biologického centra Akademie věd ČR Daniela Procházková.

Česko patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy. "U řady lidí toto onemocnění probíhá s mírnými příznaky. Jen 10 % nakažených má závažnější neurologické problémy. Ty mohou mít i trvalé následky. Infekce může vést v krajních případech i k smrti," vysvětlil parazitolog Radek Šíma.

Zima škůdce nezastavila. Komáru si užijeme do syta. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz