Koronavirus

V Praze budou mít za očkování mobily, v regionech na vakcínu čekají

Rodiče dětí jsou naštvaní. Desítky tisíc z nich registrovaly své potomky hned na začátku července k očkování a stále nedostaly termín očkování. S velkou nelibou tak sledují, jak se v Praze dospělým za očkování rozdávají mobily a boty.

Boty, telefon nebo počítačové hry zdarma. I tímto způsobem se vláda snaží přesvědčit Čechy k očkování. V republice jsou přitom desítky tisíc lidí, kteří se očkovat chtějí i bez dárečků. Problémy nyní řeší hlavně rodiče dětí od 12 do 15 let. 

Registrace pro tyto děti se otevřela 1. července. Řada rodičů hned první den děti registrovala a doufala, že se díky včasnému očkování v září vyhnou povinnému testování ve školách.

Krajním termínem pro podání první dávky byla dle současných pravidel středa 14. července. Na druhou dávku totiž děti musely čekat minimálně 34 dní a plně imunní budou až 14 dní po druhé dávce. 

Související obsah

Více než 10 dní po otevření systému, ale někteří stále čekají na PIN 2, který by jim umožnil rezervaci termínu. Vláda si přitom stěžuje na klesající zájem lidí a snaží se je povzbudit dárky zdarma ve dvou očkovacích místech v Praze. "Můžete vyhrát iPhone 12, tenisky Converse a kupóny na Steam," láká premiér Andrej Babiš (ANO) lidi na očkování v OC Chodov nebo na pražské hlavní nádraží.

To se ale nelíbí lidem, kteří na vakcínu marně čekají. "Dceru jsem registrovala 1. července a dodnes čekám na PIN 2, takže chyba možná není na straně lidí, ale úplně někde jinde," stěžuje si například paní Stanislava z Ústí nad Labem.

Podobnou zkušenost má i europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. "Můj syn Tobiáš se chtěl nechat očkovat. Řádně se zaregistroval v Hradci Králové bez toho, aby musel trapně soutěžit o mobil. Výsledek? Pořád nezná termín. Místo toho divadla pro kamery, byste mohl dodávat očkovací látky do očkovacích center," vyzval europoslanec premiéra.

Celkem se k 11. červenci zaregistrovalo přes 60 tisíc dětí, což je zhruba 13 % z celkových 450 tisíc osob v této věkové skupině. Alespoň jednu vakcínu dostalo ale jen 11 500 dětí, tedy zhruba každé šesté registrované.

Ministerstvo proto 12. července oznámilo změny ohledně očkování dětí. Dětem ve věku 12 až 15 let se nově zkrátí rozestup mezi první a druhou dávkou vakcíny na 21 dní. 

Testování ve školách se tak podle nových pravidel vyhnou všechny děti, které stihnou první dávku vakcíny nejpozději ve středu 28. července. Dosud byl krajním termínem 14. červenec.

Očkování dětí je komplikovanější

Očkování dětí od 12 do 15 let je komplikovanější než u starších lidí. Schválena je pro ně zatím jen vakcína od firem Pfizer/BioNTech a přítomen očkování vždy musí být pediatr. Těch je ale i normálně poměrně málo a v době letních prázdnin se tento problém ještě prohlubuje. Očkování dětí navíc probíhá jen v některých vybraných očkovacích místech. Například v Ústí nad Labem je takové místo pouze jedno.

Související obsah

A rodičům nepomůžou ani nově otevřená místa, kam můžou lidé přijít bez registrace. Na hlavním nádraží v Praze se očkuje vakcínou od firmy Johnson&Johnson, která pro děti zatím není schválená. A v obchodním centru na Chodově sice je vakcína Pfizer, ale pouze pro osoby nad 16 let. "Ve Westfieldu budeme očkovat vakcínou Pfizer/BioNTech. Tou bez přítomnosti pediatra můžeme očkovat všechny nad 16 let," uvedlo ministerstvo zdravotnictví. 

Rodičům, kteří jsou z dlouhého čekání zoufalí, tak může pomoci jen přeregistrovat svého potomka na jiné očkovací místo. Na webu očkování.opendatalab.cz se můžou podívat, jak dlouho se na daném místě čeká na PIN 2 i na samotné očkování. Zatímco některá místa hlásí čekání jen v řádu dnů a týdnů, jinde se čeká i měsíce.

Podívejte se, jak probíhá očkování dětí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz