Domácí

Stát chystá pomoc pro podnikatele z Moravy. Nutné jsou cílené dotace, zní z opozice

Podnikatelé ze zasažené jižní Moravy se dočkají nové pomoci. Od 1. srpna budou moci žádat o nový dotační program s názvem Nemovitost. Čerpat z něj budou moci až 35 milionů korun. Podle opozice je navíc důležité zajistit snadný a rychlý průběh vyřizování stavebního povolení a poskytnout cílené dotace.

Vláda připravila pro podnikatele nový dotační program, který jim má pomoci postavit se znovu na nohy. "Je určený pro živnostníky, malé a střední firmy. Tedy pro ty, kteří mají zcela zničenou nebo tornádem velmi poškozenou nemovitost,“ vysvětlil ve Snídani s Novou ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).


Podnikatelé tak budou moci od 1. srpna žádat o dotaci až do výše 35 milionů korun. "Budeme financovat do 100 % poté, co se odečte plnění pojišťovny,“ doplnil Havlíček.

Související obsah


Žadatelé o dotaci budou muset doložit potřebné dokumenty. "Podnikatelé budou například muset prokázat, že na stavbu nového objektu dostali povolení. Navíc musí nemovitost postavit do poloviny roku 2023,“ sdělil Havlíček.


Vyřídit žádost půjde jak elektronicky, tak podle ministra i v papírové podobě. "Naši lidé už se pohybují v daných lokalitách a místa monitorují,“ uzavřel Havlíček.


Podle opozice je nejdůležitější, aby se peníze dostali k těm, kteří je skutečně potřebují, a nevznikaly různé nespravedlnosti. Navíc je nutné zajistit, aby lidé dostali rychle stavební povolení. "Pokud by to návrat k normálu zdrželo, bylo by to špatně. V současné době se čeká na stavební povolení v řádech měsíců,“ tvrdí předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek.

Na celý rozhovor s předsedou polaneckého klubu TOP 09 Vlastimilem Válkem se podívejte ve videu:


Zároveň však opozice bude usilovat o zavedení cílených dotací. "Zasadím se zejména o cílenou dotaci ze strany ministerstva zemědělství například pro vinaře. Ti budou potřebovat různé sazenice a podobně. Je to nutné, aby se vše mohlo vrátit zase zpět k normálu,“ řekl Válek pro TV Nova.

Zdroj: TN.cz
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz