Domácí

Na chlapečka z Olomoucka zaútočila zmije! Kousla ho přímo do krku

Na chlapečka z Olomoucka zaútočila zmije! Kousla ho přímo do krku
Zdroj: Krimi Plzeň

V olomoucké fakultní nemocnici skončil chlapec, kterého v neděli uštkla do krku zmije. Had zaútočil v chatové oblasti u Jívové. Zděšená matka začala krev z rány vysávat. Protože je lokalita hůře dostupná, pro dítě letěl vrtulník. Podle záchranářů byl ale jeho stav stabilizovaný.

Na první případ uštkutí zmijí na Olomoucku upozornil Deník, informaci TN.cz potvrdila i mluvčí záchranářů Lucie Mikisková. 

"V chatové oblasti jsme zasahovali v neděli krátce po 13. hodině," sdělila s tím, že podle dostupných informací našli lidé hada na zahradě v bazénu, kde se chtěl zřejmě ochladit. Z vody ho vytáhli, děti ale zmiji v terénu dál pozorovaly. Až nakonec zaútočila.

"Malého chlapce uštkla do oblasti krku. Matka na to měla reagovat první pomocí a začala z rány vysávat krev ven. Dítě mělo lehký otok v oblasti uštknutí, ale mohlo to být po vysávání krve, zduření tkáně," upřesnila Mikisková.

Související obsah

Co se vysávání jedu z krve týče, odborníci ho nedoporučují. "Dnes už se to standardně nedělá. Je nutné zachovat klid, ticho, podávat tekutiny, případně chladit okolí uštknutí či zavolat záchrannou službu," upozornila Mikisková. V případě alergické reakce je na místě poradit se o dalším postupu s operátorem na lince 155.

Chlapce transportoval kvůli obtížnějšímu terénu do nemocnice vrtulník, jeho stav byl zcela stabilizovaný, nebylo třeba ani podávat antisérum. "Nedošlo k ohrožení vitálních funkcí," vysvětlila mluvčí.

V horkých dnech můžete na plazy narazit poměrně snadno. Vydávají se za místy, kde by se mohli ochladit. Před týdnem našel zmiji v regálu s dětským oblečením personál jednoho obchodu na Sokolovsku. Další zmije pak pravděpodobně uštknula malého chlapce na Náchodsku.

Související obsah

"Zasahovali jsme u nezletilého dítěte kousnutého hadem, na místo vyjížděla nejbližší lékařská posádka. Posléze byl transportován letecky na JIP Fakultní nemocnice v Hradci Králové, po celou dobu byl ve stabilním stavu," sdělili redakci TN.cz královéhradečtí záchranáři.

Nejen zmije, ale i krajty. V Česku se za poslední roky rapidně zvýšil počet odchycených hadů. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch má koronavirus

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má koronavirus. "Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní. Nastupuji tak do 14denní izolace. Díky očkování mám mírný průběh a budu pracovat z domova," napsal na twitteru.

Píše se na Deník.cz