Domácí

Při sekání trávy muž narazil na krajtu. Odchytli ji hasiči, byla zřejmě týraná

Při sekání trávy muž narazil na krajtu. Odchytli ji hasiči, byla zřejmě týraná
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Majitele zahrady v Petřvaldu na Karvinsku čekalo v úterý odpoledne při sekání trávy pořádné překvapení. U kůlny našel více než metrovou krajtu královskou, kterou její bývalý majitel zřejmě nejspíš úmyslně vypustil ven. Vystresované a pravděpodobně týrané zvíře odchytli hasiči.

Exotický had se schovával pod plechem u kůlny na zahradě v Petřvaldu, kde na ni při sekání trávy narazil majitel pozemku. Za poslední dva týdny je to už druhá krajta na Karvinsku, ke které vyjížděli hasiči. Tahle ale byla, na rozdíl od té předchozí, živá. A zpočátku velmi vystresovaná.

"Hasiči nejprve vystříkali – kvůli znemožnění úniku krajty na nedostupná místa – kůlnu a její okolí desinfekčním prostředkem, používaným obvykle proti covidu, protože obsahuje alkohol, a ten hadi vůbec nemají rádi. Pak odklopili plech a odhalili v celé své kráse živou a stočenou krajtu o délce asi 1,2 metru," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

O odchyt rukama v rukavicích se poté postaral zkušený chovatel hadů. "Krajta byla mladá a zprvu hodně vystresovaná. Bylo patrné, podle popálenin na hřbetě, že byla v minulosti týraná. Když ji kolega zvedl, okamžitě se mu přivinula na ruku a ihned se zklidnila," prozradil velitel zásahu.

Související obsah

Exotického hada umístili do mřízkovaného koše, který překryli látkou a zvíře pak zamířilo k chovateli hadů, který se jí ujal. "A jak se krajta dostala na zahradu pod plech? Údajně ji – asi před týdnem – vypustil ven jeden blíže neidentifikovaný obyvatel známé ubytovny v Petřvaldu. Ten už se mezitím odstěhoval – neznámo kam," informoval Kůdela.

Krajta královská je oblíbený had pro chov v teráriu a to i pro nezkušené chovatele. Dorůstá totiž maximálně 1,5 metru a vyznačuje se minimální agresivitou, je spíše plachá a dobře se s ní manipuluje. Stejně jako všechny ostatní krajty, je i ta královská nejedovatá. Jedná se o škrtice.

V polovině června vyjížděli českotěšínští hasiči ke krajtě nalezené v řece Olši, která ale byla už mrtvá. V tomto případě se jednalo o "hadího obra", měřil dobrých šest metrů a vážil přes 50 kilogramů.


Mrtvá obří krajta plula Olší, vyděšení lidé volali pomoc (6/2021):


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz