Domácí

Hlavu vzhůru! Na noční obloze je vidět úžasná konjunkce Venuše a Marsu

Hlavu vzhůru! Na noční obloze je vidět úžasná konjunkce Venuše a Marsu

Na milovníky noční oblohy čeká zajímavý úkaz, večer za soumraku je velmi nízko nad obzorem vidět výrazná Venuše, kterou doprovází slabý Mars. Právě nyní jsou obě planety nejblíže, poblíž bude také vidět jen úzký srpek Měsíce.

Měsíc po novu nyní dorůstá, velmi úzký srpek se bude nacházet na večerní obloze poblíž velmi jasné planety Venuše. Nedaleko se navíc nachází slabý Mars, což vytváří na noční obloze poměrně netradiční pohled.

V pondělí 12. července a úterý 13. července jsou obě planety k sobě nejblíže, bude je dělit jen zhruba půl stupně. Podle NASA je na noční obloze bude dělit přibližně šířka prstu, Měsíc bude osvětlen ze zhruba 10 %.

Konjunkci planet bude možné sledovat krátce po západu Slunce, planety budou nízko nad severozápadním obzorem. V následujících dnech bude možné pozorovat, jak se od sebe Venuše a Mars na noční obloze vzdalují. Venuše se bude pohybovat směrem k jasné hvězdě Regulus.

Související obsah

Na noční obloze je také možné spatřit plynné obry Saturn a jasnější Jupiter. Saturn vrcholí před třetí hodinou ranní, jasnější Jupiter je od něj vlevo a vrcholí kolem čtvrté hodiny.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz