Zahraničí

Státy zvažují povinné očkování proti covidu. Má být i v Česku? ANKETA

Kvůli novým mutacím koronaviru a rostoucím počtům nově nakažených státy po celém světě stále více uvažují o povinném očkování. To už zdravotníkům a sociálním pracovníkům nařídilo Řecko, obdobný krok nyní oznámili i Francouzi. V Česku ale podobná strategie moc velkou podporu nemá.

Francouzská vláda nyní oznámila, že všichni zdravotníci v zemi musejí být proti covidu plně naočkováni do září. Jinak riskují, že nedostanou plat, upozornila britská BBC.

"Jsem si vědom toho, co od vás žádám a vím, že jste na tento závazek připravení. Tohle je svým způsobem část vašeho smyslu pro povinnost," řekl v pondělním televizním projevu francouzský prezident Emmanuel Macron.

Související obsah

Povinná vakcinace se v zemi galského kohouta týká všech, kdo přichází do kontaktu se zranitelnými skupinami obyvatelstva, tedy zaměstnanců nemocnic, klinik či pečovatelských domů. "Hotovo" musejí mít do 15. září, jinak riskují ztrátu platu.

V Česku ale zatím zavedení povinné vakcinace podle zjištění TV Nova moc velkou podporu nemá. Ani mezi politiky, ani mezi lidmi, které štáb oslovil. "Já jsem příznivcem toho, aby očkování zůstalo dobrovolné," má jasno například místopředseda ODS Martin Kupka.

Třeba evropské státy se zatím snaží na sílu prosadit očkování alespoň u některých skupin lidí. Vakcinaci už nařídila zdravotníkům třeba Itálie, Řecko ho bude vyžadovat i po pracovnících v pečovatelských domovech. Podobné kroky má v plánu i Velká Británie.

Celoplošné povinné očkování v Česku nemá perspektivu, řekl sociolog Jan Herzmann:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kauza Čapí hnízdo míří znovu ke státnímu zástupci

Pražští kriminalisté doplnili spis v kauze "Čapí hnízdo". Policistům na konci srpna totiž státní zástupce vrátil případ k došetření. "V pondělí jsme předali spisový materiál na Městské státní zastupitelství v Praze," informovali na twitteru kriminalisté. Výslech mimo jiné absolvoval například premiérův syn Andrej Babiš mladší.

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turów zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turówu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz