Zahraničí

Státy zvažují povinné očkování proti covidu. Má být i v Česku? ANKETA

Kvůli novým mutacím koronaviru a rostoucím počtům nově nakažených státy po celém světě stále více uvažují o povinném očkování. To už zdravotníkům a sociálním pracovníkům nařídilo Řecko, obdobný krok nyní oznámili i Francouzi. V Česku ale podobná strategie moc velkou podporu nemá.

Francouzská vláda nyní oznámila, že všichni zdravotníci v zemi musejí být proti covidu plně naočkováni do září. Jinak riskují, že nedostanou plat, upozornila britská BBC.

"Jsem si vědom toho, co od vás žádám a vím, že jste na tento závazek připravení. Tohle je svým způsobem část vašeho smyslu pro povinnost," řekl v pondělním televizním projevu francouzský prezident Emmanuel Macron.

Související obsah

Povinná vakcinace se v zemi galského kohouta týká všech, kdo přichází do kontaktu se zranitelnými skupinami obyvatelstva, tedy zaměstnanců nemocnic, klinik či pečovatelských domů. "Hotovo" musejí mít do 15. září, jinak riskují ztrátu platu.

V Česku ale zatím zavedení povinné vakcinace podle zjištění TV Nova moc velkou podporu nemá. Ani mezi politiky, ani mezi lidmi, které štáb oslovil. "Já jsem příznivcem toho, aby očkování zůstalo dobrovolné," má jasno například místopředseda ODS Martin Kupka.

Třeba evropské státy se zatím snaží na sílu prosadit očkování alespoň u některých skupin lidí. Vakcinaci už nařídila zdravotníkům třeba Itálie, Řecko ho bude vyžadovat i po pracovnících v pečovatelských domovech. Podobné kroky má v plánu i Velká Británie.

Celoplošné povinné očkování v Česku nemá perspektivu, řekl sociolog Jan Herzmann:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz