Domácí

Poslanci jednali o důchodech i ochraně lidí před šmejdy

Poslanecká sněmovna ve středu pokračovala v jednání v rámci 111. schůze. Schválila změny energetického zákona. Zákon o důchodovém pojištění posunula do třetího čtení. Poslanci se před letní pauzou snaží projednat co nejvíc zákonů. Podle odborníků ale urychlená rozhodnutí kvalitě zákonů neprospívají. 

Poslanci ve středu pokračovali ve 111. schůzi Sněmovny. Už v úterý schválili novelu zákona o přídavcích na děti, které se zvýší zhruba o čtvrtinu. Tím se rozšíří okruh rodin, které na přídavky mají nárok. Děti do 6 let budou dostávat 500 korun měsíčně, děti do 15 let pak 610 korun. Změna se týká i studentů do 26 let. Ti budou mít nárok na 700 korun měsíčně.

Následně Sněmovna projednala vládní návrh na dodatečné zvýšení důchodů. Podle povinné valorizace by se příští rok měly zvednout o zhruba 458 korun, ale vláda navrhla zvýšení o dalších 300 korun. Návrh zákona poslanci posunuli do třetího čtení.

Poté se poslanci začali věnovat novele zákona o sociálních službách. Tu ale projednat nestihli, v 18:00 totiž začali s volbou do dozorčích rad. Schůze skončila krátce po 18. hodině.

Související obsah

Na programu středečního jednání byla i aktuálně schválená novela energetického zákona, který je zaměřený mimo jiné i proti takzvaným  šmejdům. Ta má za cíl zlepšit ochranu spotřebitelů na trhu s energiemi.

"Novely zákonů zajistí 3,5 milionům lidem levné centrální vytápění, přechod na ekologickou dopravu, ukončí činnost energošmejdů a napraví selhání poslanců z roku 2010 při schvalování podpory fotovoltaiky instalované v letech 2009-10, které nás jinak bude stát 570 miliard Kč," upřesnil vícepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Program červencové schůze poslanců má přes 500 bodů. Projednat se stihne ale jen část z nich. "Někdy je práce kvapná málo platná a kdyby poslanci byli pečliví od začátku volebního období, tak by nemuselo hrozit, že na konci volebního období budou přijímat legislativní zmetky," zhodnotil politický komentátor Lukáš Jelínek.

Jedním z klíčových zákonů, který dolní komora schválila v úterý večer, je ten stavební. K získání stavebního povolení by tak od července 2023 mělo stačit jediné razítko.

Související obsah

Poslední schůze před parlamentními prázdninami potrvá ještě do tohoto pátku. "Zbývají nám necelé tři měsíce do voleb a strany kvaltují, chtějí na poslední chvíli ukázat na svoji pracovitost," doplnil Jelínek.

Poslanci se během léta ve sněmovně pravděpodobně potkají i na mimořádných schůzích. Ta řádná závěrečná je plánovaná na druhou polovinu září.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz