Domácí

Lidé se za Vrbětice asi dočkají odškodnění. Babiš chce z areálu lesopark

Sněmovna by už 30. července mohla jednat o zákonu, který by umožnil odškodnění obyvatel za výbuchy ve Vrběticích. Ve středu to slíbil premiér Andrej Babiš (ANO) starostům zasažených obcí. Krátce před tím si zničený areál ještě prohlédl.

Před dvěma dny ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ve středu pro změnu premiér Andrej Babiš. Jako by se politici najednou předháněli, kdo do Vrbětic přijede dřív. Oba chtěli starostům říct, že odškodnění za výbuchy je po dlouhých sedmi letech na dobré cestě.

"Já doufám, že to bude mít zdárný konec. Jsem tomu rád," reagoval starosta obce Vlachovice/Vrbětice Zdeněk Hověžák.

"Slavičín byl také částečně evakuován, a to v místní části Divnice, řekněme desítky osob a nedostaly ani korunu," uvedl starosta obce Tomáš Chmela.

Babiš si explozemi zničený areál ve středu dokonce projel. Strávil v něm přes půl hodiny. "Podle mě by tam už neměl být skladován ten vojenský materiál, ty objekty by spíš měly být sanovány," sdělil premiér.

A přišel i s nápadem, jak by se s areálem v hlubokých lesích dalo naložit. "Mělo by se to stát spíš nějakým lesoparkem, aby tam mohly chodit rodiny, aby tam bylo nějaké zázemí pro děti," myslí si Babiš.

Související obsah

"V letošním roce už by měly být odškodněné obce, do rozhodného data příštího roku by měli být formou žádosti také odškodněni občané," doplnil Hověžák. Stát by měl na to vyčlenit 700 milionů korun.

Nejdřív se ale za sto milionů korun musí celé okolí vyčistit od munice, která může být desítky centimetrů pod zemí. "Neměla by to dělat soukromá firma, protože máme nějaké zkušenosti, které nejsou pozitivní," vzkázal Babiš.

Pozitivně ale hodnotil premiér nečekaný dárek, který dostal od jednoho z obyvatel Slavičína - láhev domácí slivovice. Krátký pobyt na východě Moravy potom zakončil ve firmě, která vyrábí respirátory.

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz