Domácí

Česko chce po Rusku za Vrbětice 700 milionů. Jste vyděrači, zní z Ruska

Vztahy mezi Českem a Ruskem se opět vyostřují. Česká strana žádá po Moskvě až 700 milionů korun jako odškodnění za výbuchy ve Vrběticích. Podle ruského ministerstva zahraničí se jedná o vyděračství.

"Obvykle jsou ti, kdo se chovají podobným způsobem a bez soudu a důkazů, ale za pomoci výhrůžek a urážek požadují peníze, nazýváni vyděrači,“ nechala se slyšet mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.


Takto ostře reagovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí na pondělní požadavek Česka na plnou náhradu škod po explozích ve Vrběticích, do kterých byli zapojeni tajní agenti GRU.

Související obsah


Podle mluvčí ruské diplomacie čeští představitelé každým krokem jen potvrzují, že Moskva Česko zařadila mezi nepřátelské země oprávněně. "Zbytečně ostrá slova z úst tiskové mluvčí ruského ministerstva nestojí za komentář,“ vyjádřilo se k situaci české ministerstvo zahraničí.


"My jsme to museli udělat, protože jsme přesvědčeni, že zkrátka ta škoda vznikla působením ruských agentů. Reakce Ruska se dala očekávat,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO).


Česko se tak zřejmě bude muset obrátit na mezinárodní soudy. "Jako advokát postižených obcí mám za to, že ruská federace měla k této věci přistoupit daleko pokorněji a jsem přesvědčen, že pokud se prokážou informace, které zveřejnila česká vláda, tak je důležité, aby české ministerstvo zahraničních věcí postupovalo daleko více razantněji,“ tvrdí europoslanec Stanislav Polčák (STAN).

Související obsah


"Já se obávám, že bez mezinárodního úsilí a zapojení mezinárodních soudů, případně nějaké arbitráže se nám to asi nepovede. I mezinárodní úsilí bude velmi náročné a bůh ví, jestli se povede dosáhnout nějakých kompenzací,“ myslí si bývalý velvyslanec v Rusku Petr Kolář.


Vztahy s Ruskou federací jsou nejhorší za několik let. Minulý týden se lídři evropských zemí neshodli na uspořádání schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz