Naše Česko

Zasadili přes 700 slunečnic. Chtějí tak upozornit na roztroušenou sklerózu

Zasadili přes 700 slunečnic. Chtějí tak upozornit na roztroušenou sklerózu
Zdroj: Rozsviťme Českou republiku

Pacienti s roztroušenou sklerózou (RS) zasadili přes 700 slunečnic na deseti místech po celém Česku. Akcí, jež nese název Rozsviťme Českou republiku, upozorňují na svou nemoc, kterou v tuzemsku trpí více než 20 tisíc lidí.

Pacienti s roztroušenou sklerózou spolu s lékaři, zdravotními sestrami i svými blízkými zasadili více než 700 květin. Pomocí akce Rozsviťme Českou republiku tak chtěli symbolicky poukázat na to, že si diagnózu RS každoročně vyslechne přibližně 700 nových pacientů.

"Letošním ročníkem jsme se snažili především upozornit na důležitost psychoterapie pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Její dostupnost je bohužel stále nedostatečná a bylo by potřeba dvakrát více psychoterapeutů, než nyní máme. Víme totiž, že zánět mozku negativně ovlivňuje psychiku pacientů a deprese mohou být palčivým průvodním jevem RS," vysvětluje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který akci organizoval.

Související obsah

Na podporu psychoterapie se prostřednictvím Rozsviťme Českou republiku podařilo vybrat 120 tisíc korun. Akce zároveň upozorňovala na neviditelné příznaky nemoci, které jsou pro druhé často obtížně pochopitelné. "Nejproblematičtější je únava, ale také problémy s jemnou motorikou. Pokud nezažijete na vlastní kůži, jak náročné může být pouhé zapnutí knoflíčku u košile, tak to většinou nedokážete dobře pochopit," tvrdí Bémová.

Roztroušenou sklerózu diagnostikovali i před 21 lety Heleně (58). První příznaky nemoci jako brnění rukou a velkou únavu začala pociťovat po porodu třetího dítěte ve 34 letech. "Zpočátku jsem jim ale nepřikládala velkou váhu a připisovala je spíš vyčerpání ze starosti o tři malé děti, které jsem měla. Pak jsem se musela vrátit do práce a příznaky se začaly zhoršovat. Pracuji v knihovně a najednou jsem přestávala vidět na levé oko," vzpomíná Helena.

Související obsah

Lékaři pak odhalili, že trpí roztroušenou sklerózou. Z prvotního šoku se rychle vzpamatovala a rozhodla se nemoci nepoddat. "Roztroušenou sklerózou trpěla má teta, takže jsem věděla, o jakou nemoc jde. Z tety jsem si také vzala příklad, že nemám rezignovat na život. Vždyť jsem měla tři malé děti, které potřebovaly mámu," říká Helena.

Nejprve si prošla léčbou kortikoidy, při níž měla řadu vedlejších účinků, například přibývání na váze a s tím spojené psychické problémy. "Poměrně brzy jsem ale dostala biologickou léčbu, za kterou jsem moc vděčná. Mám ji už 18 let, takže spolu letos slavíme plnoletost," směje se Helena.

Související obsah

Její zdravotní stav je od té doby stabilizovaný a kromě občasné únavy a zhoršené chůze nepociťuje žádné závažné potíže. Rozhodla se proto pomáhat dalším pacientům, kteří si diagnózu roztroušené sklerózy vyslechli nedávno.

Kvůli nevyléčitelné nemoci Helena rozhodně na život nezanevřela, roztroušenou sklerózu přijímá s pokorou. "Já s roztroušenou sklerózou nebojuji, ale kamarádím. Věřím, že mi do života přišla z nějakého důvodu. Spoustu věcí jsem musela přehodnotit, změnit a přijmout. Za to jsem skleróze vděčná," uzavírá.

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému. Příčina nemoci, která většinou propuká v mladším věku, není dosud známa. Pro nemoc, již častěji postihuje ženy, je typické střídání atak a klidových stavů. Podle lékařů jsou kromě genetické dispozice rizikovými faktory EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz