Videoreportáž

Sobotka v tichosti skončil v ČSSD. Přestal platit příspěvky

Expremiér Bohuslav Sobotka vystoupil z ČSSD. S informací přišel deník Právo. Bývalý předseda vlády nezaplatil příspěvky a jeho členství ve straně tak zaniklo. Sociální demokracie už přišla od roku 2010 o polovinu své členské základny.

Po 32 letech v tichosti opouští sociální demokracii muž, který stál v její novodobé zlaté éře v jejím čele. "Bohuslavu Sobotkovi zaniklo členství k 30. 6. letošního roku a bylo to z důvodu nezaplacení členských příspěvků. Pro běžného člena, jímž pan Sobotka již byl, je to 300 korun ročně," sdělila mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

"Pro někoho, kdo byl předsedou vlády za sociální demokracii a dlouholetým předsedou sociální demokracie, není obvyklé, aby se ze strany takříkajíc vytratil, tím že nezaplatil členské příspěvky, vezmeme-li v úvahu, co všechno musel Bohuslav Sobotka od svojí strany, i navzdory tomu poměrně úspěšnému období v čele strany i vlády, vytrpět, tak se mu ani nelze moc divit," zhodnotil politolog Jiří Pehe.

"Pro sociální demokracii je důležité, že Bohuslav Sobotka odchází v klidu. Bývalí předsedové na svoji stranu útočili. Něco podobného zažili občanští demokraté s Václavem Klausem," uvedl politolog Lukáš Jelínek.

Podle kolegů i politologů Sobotka platil za slušňáka a možná proto si zažil i ústrky. Po vzdání se poslaneckého mandátu v roce 2018 se Sobotka uchýlil do ústraní, nenásledoval tak třeba Jiřího Paroubka nebo Miloše Zemana, kteří založili nová politická uskupení.

Související obsah

"Hodně by mě překvapilo, kdyby se Bohuslav Sobotka do politiky vrátil, třeba s novou stranou nebo v nějaké jiné straně, i když v jeho mladém věku to vyloučit nemůžeme," doplnil Jelínek.

Někdejší šéf Lidového domu podle informací z jeho blízkého okolí zakotvil v nadnárodní společnosti, která se zabývá prodejem a výrobou zdravotnické techniky.

gwe, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz