Videoreportáž

Sobotka v tichosti skončil v ČSSD. Přestal platit příspěvky

Expremiér Bohuslav Sobotka vystoupil z ČSSD. S informací přišel deník Právo. Bývalý předseda vlády nezaplatil příspěvky a jeho členství ve straně tak zaniklo. Sociální demokracie už přišla od roku 2010 o polovinu své členské základny.

Po 32 letech v tichosti opouští sociální demokracii muž, který stál v její novodobé zlaté éře v jejím čele. "Bohuslavu Sobotkovi zaniklo členství k 30. 6. letošního roku a bylo to z důvodu nezaplacení členských příspěvků. Pro běžného člena, jímž pan Sobotka již byl, je to 300 korun ročně," sdělila mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

"Pro někoho, kdo byl předsedou vlády za sociální demokracii a dlouholetým předsedou sociální demokracie, není obvyklé, aby se ze strany takříkajíc vytratil, tím že nezaplatil členské příspěvky, vezmeme-li v úvahu, co všechno musel Bohuslav Sobotka od svojí strany, i navzdory tomu poměrně úspěšnému období v čele strany i vlády, vytrpět, tak se mu ani nelze moc divit," zhodnotil politolog Jiří Pehe.

"Pro sociální demokracii je důležité, že Bohuslav Sobotka odchází v klidu. Bývalí předsedové na svoji stranu útočili. Něco podobného zažili občanští demokraté s Václavem Klausem," uvedl politolog Lukáš Jelínek.

Podle kolegů i politologů Sobotka platil za slušňáka a možná proto si zažil i ústrky. Po vzdání se poslaneckého mandátu v roce 2018 se Sobotka uchýlil do ústraní, nenásledoval tak třeba Jiřího Paroubka nebo Miloše Zemana, kteří založili nová politická uskupení.

Související obsah

"Hodně by mě překvapilo, kdyby se Bohuslav Sobotka do politiky vrátil, třeba s novou stranou nebo v nějaké jiné straně, i když v jeho mladém věku to vyloučit nemůžeme," doplnil Jelínek.

Někdejší šéf Lidového domu podle informací z jeho blízkého okolí zakotvil v nadnárodní společnosti, která se zabývá prodejem a výrobou zdravotnické techniky.

gwe, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Videoreportáž

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz