Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Dva volební průzkumy: V obou vítězí ANO, Piráti a STAN zápasí se SPOLU

Po třech měsících se do vedení v předvolebních průzkumech vrací hnutí ANO, které posílilo na 26 procent. Vyplývá to z průzkumu agentury Median, podle níž má posílení vládního hnutí několik faktorů. Koalice Pirátů a STAN by skončila na druhém místě, koalice SPOLU třetím. Agentura IPSOS přisuzuje druhé místo SPOLU, Pirátům se STAN až třetí.

Poprvé od února je hnutí ANO zpátky v čele předvolebního průzkumu agentury Median. V červnu posílilo na 26 procent a vyhrálo by volby do Poslanecké sněmovny. Největší podporu má mezi lidmi se středoškolským vzděláním bez maturity nebo nižším.

"Posílení pozice ANO v červnu může být způsobeno řadou faktorů, například oslabováním pandemie covid-19, dopisem Andreje Babiše občanům a podporou ANO prezidentem Zemanem nebo nenadálým úderem tornáda na jižní Moravě," uvedl Median.

Předvolební průzkum za červen 2021:

Zdroj: Median

Na druhou pozici s 21,5 procenty se propadla koalice Pirátů a STAN, která oproti květnu oslabilo o 2,5 procentního bodu. "Největší podporu má koalice mezi lidmi s maturitou a vysokoškolským vzděláním a u lidí do 34 let. Mírně převažuje podpora mužů," konstatuje agentura.

Koalice SPOLU, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09, by v červnu získala hlasy 20 procent voličů. Častěji by ji volily ženy než muži.

Související obsah

Volební potenciály jsou vyrovnané. U hnutí ANO jde o 29,5 procent, u Pirátů a STAN rovněž, SPOLU má 28procentní potenciál.

Volební jádra a potenciály stran za červen 2021:

Zdroj: Median

Hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty by v červnu získalo šest procent hlasů, oproti květnu tak přestihlo KSČM a ČSSD, které balancují na hraně vstupu do Sněmovny. Trikolóra, Svobodní a Soukromníci by se do dolní komory nedostali, pod pěti procenty jsou rovněž Zelení.

Volební model v pátek zveřejnila i agentura IPSOS. Podle ní by v červnu zvítězilo hnutí ANO s 23,5 procenty, v těsném závěsu je koalice SPOLU s 23,1 procenty. Třetí by skončili Piráti a STAN s 22,4 procenty.

Bartoš očekává přímý boj s Babišem, prozradil, koho chce dostat do vlády:

Program ČSSD. Chce snížit DPH u potravin a zdanit miliardáře a banky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz