Domácí

V Česku zuří boj o cenu vajec. Kolik by měla stát? ANKETA

V Česku zuří boj o cenu vajec. Kolik by měla stát? ANKETA
Zdroj: TN.cz

Ne každý má možnost chovat doma slepice či si koupit vajíčka od sousedů, mnozí se proto musí spoléhat na chovy. Cena vajec se výrazně liší v závislosti na tom, jak jsou slepice chované. Vejce z volného chovu je možné koupit i kolem 10 korun za kus, ceny se u jednotlivých prodejců liší i o několik korun. Mnoho lidí dá ale raději přednost dováženým vejcím z klecových chovů ze zahraničí, která vychází na pár korun.

Agrární komora České republiky v pondělí upozornila na možnost koupit si vejce z volného chovu za pouhé dvě koruny za kus. Pan Josef ze Statku Dvořák se rozhodl místo reklamy na vejcomaty zadotovat svá vejce, prodejní akce proběhne v Průhonicích u Dendrologické zahrady a v Dobřejovicích mezi 17. a 18. hodinou.

Běžná cena vajec z volného chovu se přitom může podle komory často vyšplhat až k 10 korunám za kus. Není tomu tak ale vždy, například farma Hranáč nabízí čerstvá vejce z volného chovu za šest korun za kus. Farma Lažiště 7,5 koruny za vejce. Podnik pro výrobu vajec v Kosičkách v rámci svých automatů nabízí vejce z volného výběhu za sedm korun za kus.

Je vidět, že se ceny vajec v rámci volných chovů velmi liší. Mnozí se shodují na tom, že je 10 korun za vejce hodně. "Přesně za dvě koruny bude vejcomat prázdný hned. Za 10 se tam nikdo nepohrne. Ještě tak pět myslím, že by mohli prodávat, u nás se prodávají za tři," popsala paní Eva.

"U nás je žádný soukromník neprodává za víc jak tři koruny. Pokud je tedy cena jednoho vejce opravdu těch deset korun, tak pak se ale opravdu není čemu divit, že lidi dávají přednost vejcím z Penny atd. Bohužel u nás stále rozhoduje cena," zhodnotil pan Tomáš v diskuzi.

Ne všichni u vajec z volného chovu váhají nad vyšší cenou. "Já bych pod 10 korun nešla u žádných vajec. Chci, aby zvířata žila v dobrých podmínkách a jsem ochotná za to platit. Odmítám nákup levných vajec od slepic ve špatných podmínkách. Za kvalitu se platí. A já jsem rozhodně ochotná platit za kvalitní jídlo. Zejména kvůli zdraví," popsala paní Tereza.

Mnozí ale nehledí na to, z jakého chovu vejce pochází a soustředí se na cenu. V akci lze v supermarketech nalézt vejce z podestýlky za 2,49 korun. Velký zájem je o ta nejlevnější vejce, což bývají dovážená vejce z klecových chovů.

Související obsah

Již loni byla přijata novela zákona na ochranu zvířat před týráním, jejíž součástí je i zákaz klecových chovů drůbeže. Klecové chovy slepic budou u nás zakázané od roku 2027.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz