Domácí

Černý trh s falešnými covid pasy vzkvétá, k sehnání jsou za pár tisíc

Poslední dobou se stále častěji objevují falešné covid pasy. Podle odborníků je jich až pětkrát víc než dřív. A sehnat se prý dají mimo jiné i na černém trhu na internetu, tedy na takzvaném darknetu. Vše je ale nelegální.

Volně cestovat nebo využívat veškeré služby - kdo se prokáže certifikátem o očkování, vyhne se téměř všem komplikacím. Dovolenková sezóna podle expertů ale přitáhla lidi, kteří se snaží najít cestu, jak očkování obejít. Hackeři covid pasy nabízí třeba na internetových černých trzích.

"Možnost je koupit si někde nějaký ze zahraničí, z nějaké země, kde není jednoduché to ověřit. Ten si vytisknout a ono to potom vypadá, že ho máte a můžete s ním cestovat," vysvětlil expert na kybernetickou bezpečnost Miloslav Lujka.

Kromě toho, že je to nelegální, jeden stojí tři až pět tisíc korun. Levnější způsob, jak padělat covid pas, je pomocí textových nebo grafických editorů. Zkusil to i štáb TV Nova a trvalo to jen pár minut.

Související obsah

Na první pohled dva stejné papíry. Nepatrného rozdílu si všimne jen odborník. "Úplně na první pohled to vypadá, že tento certifikát, který má jednodušší QR kód, je pravděpodobně padělaný, ale pro nezkušeného uživatele to může být zavádějící," říká mluvčí Národní agentury pro komunikační a informační technologie Lukáš Trnka.

Podobně to jde udělat i v mobilu. I tady ale u QR kódu padělatelé narazí. Experti proto doporučují provozovatelům služeb co nejvíce používat k ověřování určené aplikace.

pez, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz