Zahraničí

Vážná obvinění! Únik dat měl ukázat na zneužití sledovacího softwaru proti civilistům

Vyšetřování masivního úniku dat mělo podle britského zpravodajského portálu The Guardian odhalit, že některé autoritářské režimy měly používat spyware (sledovací program) Pegasus proti aktivistům, novinářům, právníkům a dalším lidem po celém světě. Software je podle výrobce přitom určen pro boj s kriminálními živly a teroristy.

Spyware Pegasus napadá některé mobilní telefony a umožňuje majiteli programu z telefonu poškozeného teoreticky vytvořit sledovací zařízení - umí si vytáhnout zprávy, fotografie a e-maily, nahrávat hovory a také tajně aktivovat mikrofon, vysvětluje The Guardian.

Podle portálu unikl na veřejnost seznam 50 tisíc čísel, u kterých panuje podezření, že se stala cílem klientů společnosti NSO Group, která za spywarem stojí. Mezi klienty mají patřit nejrůznější vládní organizace po celém světě. Není zcela jisté, zda byly telefony, jejichž čísla se objevila na seznamu, skutečně napadeny. Podle skupiny 17 mediálních organizací, které únik informací prověřovaly, je ale pravděpodobné, že se jednalo minimálně o potenciální cíle.

Analýza malého počtu telefonů, jejichž čísla se na seznamu objevila, prokázala stopy spywaru Pegasus ve více než polovině případů. V následujících dnech mají být čísla, která se na seznamu objevila, postupně zveřejňována.

Související obsah

Na seznamu se měla objevit čísla manažerů velkých podniků, náboženských představitelů, akademiků, novinářů, právníků, zaměstnanců nevládních organizací. Nechyběli úředníci a ministři některých vlád. Portál zmiňuje i prezidenty a premiéry.

Společnost NSO, která za softwarem stojí, veškerá nařčení důrazně odmítá s tím, že pokračuje v prošetřování všech podezření na zneužití jejich softwaru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz