Zajímavosti

Podivná semínka z Číny zaplavila svět. Záhada teď byla objasněna

Podivná semínka z Číny zaplavila svět. Záhada teď byla objasněna
Zdroj: Ohio/Washington State Department of Agriculture

Tisícům lidí po celém světě včetně Česka přišly minulý rok v létě záhadné balíčky z Číny, které obsahovaly semena všemožných odrůd rostlin. Příjemce okamžitě zachvátila panika, jelikož tvrdili, že si nikdo z nich nic takového neobjednal. Balíčky se zabývala i americká FBI. Vyšetřovatelé nyní po roce záhadu vyřešili.

Vše začalo ve Spojených státech amerických, kde lidem z přibližně 30 států dorazily v létě minulého roku do poštovní schránky balíčky se záhadnými semínky z Číny. Jenom v Texasu zalarmovalo hygieniky asi 200 lidí. Semínka, která Spojené státy doslova zaplavila, řešili i federální agenti.

"Identifikovali jsme 14 různých druhů semen, včetně hořčice, zelí, ranní slávy a některých bylin, jako je máta, šalvěj, rozmarýn, levandule a další semena jako ibišek a růže," uvedl Osama El-Lissy z amerického ministerstva zemědělství.

Související obsah

Později se záhadné balíčky začaly objevovat i v jiných částech světa. Několik desítek balíčků hlásili lidé i ve Velké Británii. Záhadná záležitost se nevyhnula ani České republice, kdy na podzim minulého roku přijal Ústřední kontrolní a zkušební ústav (ÚKZÚZ) oznámení o dvou balíčcích.

Vyšetřování ale nakonec odhalilo, že tajemné balíčky z Číny až zas takovou záhadou nejsou. Nejprve se zdálo, že nejpravděpodobnější teorií je, že jde o takzvané "kartáčování", což je druh online podvodu, kdy prodejce vytváří falešné objednávky, tak aby si zvýšil hodnocení, informuje Mirror.

Související obsah

Vyšetřování ale nakonec odhalilo, že většina lidí, která celou dobu tvrdila, že si balíčky nikdy neobjednala, tak pro prohlédnutí si historie nákupů zjistila, že si je ve skutečnosti objednala, ale zapomněla na to.

Ukázalo se, že mnoho lidí, kteří obdrželi balíčky, si je koupili online během začátku pandemie koronaviru, a to právě v době, kdy poštovní služby začaly nabírat kvůli pandemii velké zpoždění.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz