Zajímavosti

Podivná semínka z Číny zaplavila svět. Záhada teď byla objasněna

Podivná semínka z Číny zaplavila svět. Záhada teď byla objasněna
Zdroj: Ohio/Washington State Department of Agriculture

Tisícům lidí po celém světě včetně Česka přišly minulý rok v létě záhadné balíčky z Číny, které obsahovaly semena všemožných odrůd rostlin. Příjemce okamžitě zachvátila panika, jelikož tvrdili, že si nikdo z nich nic takového neobjednal. Balíčky se zabývala i americká FBI. Vyšetřovatelé nyní po roce záhadu vyřešili.

Vše začalo ve Spojených státech amerických, kde lidem z přibližně 30 států dorazily v létě minulého roku do poštovní schránky balíčky se záhadnými semínky z Číny. Jenom v Texasu zalarmovalo hygieniky asi 200 lidí. Semínka, která Spojené státy doslova zaplavila, řešili i federální agenti.

"Identifikovali jsme 14 různých druhů semen, včetně hořčice, zelí, ranní slávy a některých bylin, jako je máta, šalvěj, rozmarýn, levandule a další semena jako ibišek a růže," uvedl Osama El-Lissy z amerického ministerstva zemědělství.

Související obsah

Později se záhadné balíčky začaly objevovat i v jiných částech světa. Několik desítek balíčků hlásili lidé i ve Velké Británii. Záhadná záležitost se nevyhnula ani České republice, kdy na podzim minulého roku přijal Ústřední kontrolní a zkušební ústav (ÚKZÚZ) oznámení o dvou balíčcích.

Vyšetřování ale nakonec odhalilo, že tajemné balíčky z Číny až zas takovou záhadou nejsou. Nejprve se zdálo, že nejpravděpodobnější teorií je, že jde o takzvané "kartáčování", což je druh online podvodu, kdy prodejce vytváří falešné objednávky, tak aby si zvýšil hodnocení, informuje Mirror.

Související obsah

Vyšetřování ale nakonec odhalilo, že většina lidí, která celou dobu tvrdila, že si balíčky nikdy neobjednala, tak pro prohlédnutí si historie nákupů zjistila, že si je ve skutečnosti objednala, ale zapomněla na to.

Ukázalo se, že mnoho lidí, kteří obdrželi balíčky, si je koupili online během začátku pandemie koronaviru, a to právě v době, kdy poštovní služby začaly nabírat kvůli pandemii velké zpoždění.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Francouzský velvyslanec se vrátí do Washingtonu

Velvyslanec Francie se vrátí do Spojených států. Telefonický rozhovor mezi prezidenty Joe Bidenem a Emmanuelem Macronem zmírnil napětí mezi zeměmi poté, co Američané připravili Francouze o miliardovou zakázku na dodávku ponorek pro Austrálii, aniž by svého tradičního spojence předem informovaly.

Krátká zpráva

USA zdvojnásobí dar covidových vakcín chudším zemím na miliardu

Spojené státy zdvojnásobí počet covidových vakcín, které daruje chudším zemím, na více než miliardu, oznámil prezident Joe Biden. K naočkování populace v rozvojových zemích je podle odborníků potřeba pět až šest miliard dávek.

Píše se na Deník.cz