Zahraničí

Diplomaty ve Vídni postihl záhadný syndrom. Předtím se objevil i jinde

Diplomaty ve Vídni postihl záhadný syndrom. Předtím se objevil i jinde
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Americké ministerstvo zahraničí vyšetřuje náhlé zhoršení zdravotního stavu svých diplomatů ve Vídni. Příznaky onemocnění připomínají takzvaný havanský syndrom, který zaznamenali američtí diplomaté na Kubě v roce 2016.

Případem náhlé zdravotní indispozice pracovníků amerického velvyslanectví ve Vídni se už zabývají rakouské úřady. "Zprávy bereme velmi vážně a spolupracujeme s americkými úřady na společném řešení. Bezpečnost diplomatů je pro nás nejdůležitější," uvedlo rakouské ministerstvo zahraničí.

Záhadný syndrom postihl už několik pracovníků a diplomatů velvyslanectví, informuje web CNN. Některé příznaky se podobají těm, které zaznamenali američtí diplomaté v Havaně v letech 2016 a 2017. V následujících letech příznaky vykazovali i američtí diplomaté v Rusku a v Číně.

Související obsah

Jednalo se především o závratě, nevolnost, bolest hlavy a tlak v hlavě. Někteří pociťovali také silné bzučení v uších. Části pracovníků byla následně diagnostikována traumatická poranění mozku a i po letech nadále trpí bolestmi hlavy a dalšími zdravotními problémy.

Američtí vyšetřovatelé se už od roku 2016 snaží přijít na to, co tento záhadný syndrom způsobilo a kdo za ním stojí. Podle některých zdrojů blízkých vyšetřování jsou mezi hlavními podezřelými Čína nebo Rusko.

Americké ministerstvo obrany, ministerstvo zahraničí i CIA se společně od letošního dubna navíc zabývají použitím záhadných zbraní i na půdě Spojených států. Média spekulují o sonickém útoku, tedy že proti několika lidem měl být použitý zvuk, který je běžným uchem neslyšitelný. Zasaženým měl taktéž způsobit zdravotní obtíže.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz