Domácí

Další pomoc pro lidi na Moravě. Vláda zase změnila podmínky

Naděje v pondělí svitla majitelům domů poničených tornádem na jižní Moravě a podobným přírodním jevem na Lounsku, které v době neštěstí ještě nebyly zkolaudované. Ti doposud neměli nárok na finanční pomoc. Kabinet ale podmínky upravil.

Magdalena Kantorková z Hrušek na Hodonínsku měla mít dům zkolaudovaný během července. Tornádo mu úplně vzalo střechu a okna a poničilo také fasádu.

"Střecha je skoro opravená, shánění materiálu nebylo nejsnazší, ale podařilo se. Fasáda, rozbitá okna, garáž a v podstatě střecha je taky pryč," popsala paní Kantůrková.

Podle dosud platné legislativy by v takovém případě neměla nárok na finanční injekci od státu, která se vztahovala pouze na dostavěné domy. "15. června tady byla paní ze stavebního úřadu. A měli jsme vlastně teď během chvilky kolaudovat," dodala majitelka.

Související obsah

Žadatel také nesměl být po dobu tří let před podáním žádosti o podporu v úpadku ani v likvidaci. Obě tyto podmínky ale v pondělí vláda smetla ze stolu.


"Vláda schválila, že lidé, kteří měli rozestavěné domy před tornádem nebo downburstem, tak jim vláda pomůže do té fáze, v jaké byly domy před katastrofou," uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

A tornádo na jižní Moravě řešil kabinet ještě jednou. Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) totiž požádal o to, aby se v zasažených oblastech prodloužil stav nebezpečí. To doporučilo také ministerstvo vnitra.

Související obsah


"Vláda vyhověla žádosti hejtmana Jihomoravského kraje o souhlas s prodloužením doby, po kterou byl na části území Jihomoravského kraje vyhlášen stav nebezpečí," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Kraj díky stavu nebezpečí může například zakázat vstup do postižených oblasti nebo ukládat pracovní povinnost. Potrvá zatím do 23. srpna.

mb, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz