Domácí

Babiše rozčílil neočkovaný lékař na olympiádě. Nechápe to ani Vojtěch

Prvním nakaženým člověkem v české olympijské výpravě je lékař Vlastimil Voráček. Serveru Seznam Zprávy to potvrdil Český olympijský výbor (ČOV). Lékař navíc není naočkovaný. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl TV Nova, že to považuje za skandální a neuvěřitelné. Velká nezodpovědnost, souhlasí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Kauze se věnujeme také na TN LIVE.

Nad účastí českého olympijského týmu v Tokiu se v posledních dnech stahují koronavirová mračna. Už čtyři lidé byli totiž pozitivně testováni. Jedním z nich byl Vlastimil Voráček, který letěl do Tokia vládním speciálem a měl pozitivní test ihned po příletu do japonské metropole.

Navíc se ukázalo, že Voráček nebyl očkovaný a v letadle s ním seděl i Ondřej Perušič a Pavel Širuček, u kterých se nákaza koronavirem prokázala také. Pro Širučka to znamená konec na olympijských hrách.

V letadle do Tokia bylo 42 lidí včetně 14 sportovců. Kdo všechno je v ohrožení? Podívejte se na reportáž:

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) to označil za obrovský skandál. "Hrubě se mi to nelíbí. Vůbec nechápu, jak se to mohlo stát. Já tady navštěvuji kraje a otevíráme očkovací centra bez registrace, všude přesvědčujeme lidi, aby se naočkovali, a tady lékař naší delegace není naočkovaný," řekl premiér TV Nova.

Podívejte se na celé vyjádření premiéra Babiše:

Související obsah

"Je to hlavně nefér vůči těm sportovcům, kteří bohužel asi nebudou moci nastoupit. Vůbec to nechápu. Samozřejmě to všechno stojí peníze, platí to daňoví poplatníci a hrubě se mi to nelíbí," dodal Babiš.

"Pokud ten lékař neměl žádné zdravotní důvody pro to, aby se nemohl naočkovat, tak to skutečně považuji za naprosto nezodpovědné. Ti sportovci se na to připravují pět let," podotkl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Celé vyjádření ministra Vojtěcha sledujte zde:

Na palubě vladního letadla byl i trenér beachvolejbalistek Simon Nausch, který měl taktéž pozitivní test. Třetí nakaženou je i plážová volejbalistka a jeho manželka Markéta Nausch Sluková. Český olympijský výbor několik dní identitu prvního nakaženého tajil.

Je to pochybení, řekl Neusser

"Doufali jsme, že to bude první a poslední nález, i z toho důvodu jsme jméno doktora Voráčka nezveřejnili. Jména sportovců a trenéra jsme zveřejnili po dohodě s nimi,“ uvedl ředitel komunikace ČOV Tibor Alföldi pro Seznam Zprávy.

Podle šéfa Národní sportovní agentury (NSA) Filipa Neussera ČOV selhal. "Český olympijský výbor má jedinou povinnost, a to bezpečně odvézt a navrátit české sportovce z olympijských her, což bohužel nedokázal," prohlásil s tím, že očkování sportovců sice povinné není, ČOV podle něj měl ale přijmout hygienická opatření. "Je mi líto těch sportovců, kteří se na olympiádu připravují roky a pak jsou takto diskvalifikováni ještě před startem," doplnil.

Poslechněte si celé vyjádření Filipa Neussera: 

Související obsah

Olympijský výbor už zahájil vyšetřování. "Zaměří se na to, zda byla dodržena všechna bezpečnostní opatření proti šíření nemoci COVID-19 před, v průběhu a po charterovém letu a jestli někteří jednotlivci při cestě nezanedbali své povinnosti. Výsledek vyšetřování bude zveřejněn do 14 dnů," uvedl Alföldi.

"Pochybení ČOV nemůže v žádném případě vyšetřovat jeho vlastní vedení. Výprava olympioniků do Tokia je hrazena z veřejných prostředků a musí se vyšetřit celé toto pochybení. Na tom jsem už domluven s panem ministrem zdravotnictví. Komisi by měli vést hygienici z hygienické stanice," ubezpečil Neusser.

Šéf agentury Sport Invest David Trávníček: Český tým neudělal maximum pro bezpečí sportovců. Co mělo být jinak? Podívejte se na rozhovor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz