Zajímavosti

Únavový syndrom dokáže zničit život, může vést až k invalidnímu důchodu

S chronickým únavovým syndromem žijí v Česku desítky tisíc lidí, ale kvůli pandemii jich v posledním roce výrazně přibylo. Diagnostikovat syndrom není jednoduché, pacientům ale hodně komplikuje život. Už jen proto, že okolím bývají často označováni za lenochy.

Neustálá únava, pocit, jako by člověk celou noc nespal. To jsou nejznámější příznaky chronického únavového syndromu. "Mně je 27 let a jsem vlastně na invalidním důchodu doma a často si vlastně nejsem schopna obstarat základní věci. Nebyla jsem třeba schopná partnerovi nachystat večeři," popisuje Gabriela, která syndromem trpí.

"Člověk je strašně limitovaný v těch aktivitách, a já jsem tím vlastně přišla, tady tou nemocí, v podstatě o všechno. Lidi mají pocit, že se málo snažíte," svěřila se Gabriela.

Související obsah

"Ta únava se tak prohloubí, že zasáhne celý organismus, jak psychiku, tak i tělo. Ten stav je tak závažný, že to dokonce často ústí až v invalidní, minimálně částečně invalidní důchod. Může za to zrychlení života ve všech oblastech," vysvětlil psycholog Slavomir Fischer.

Onemocnění nejvíc zasahuje lidi středního věku a spíš ženy. Objevit se ale může i u mladých lidí, například po infekčním onemocnění. Diagnostikovat ho není jednoduché.

Související obsah

"Lékař by především, než řekne, že je to chronický únavový syndrom z nejasného původu, měl vyloučit všechny ostatní onemocnění. To znamená psychiatrické důvody nebo onemocnění, například štítné žlázy, poruchy spánku, poruchy dýchání ve spánku a celé spektrum dalších nemocí," informuje lékařka Jana Vyskočilová.

Léky na chronickou únavu zatím neexistují. Podle lékařů jde spíše o režim a prevenci. Některým lidem se podaří únavového syndromu úplně zbavit, jedná se ale o běh na dlouhou trať.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Píše se na Deník.cz