Koronavirus

Lidé hlásí po prodělání covidu stovky obtíží, mimo jiné i s erekcí a koktáním

Lidé hlásí po prodělání covidu stovky obtíží, mimo jiné i s erekcí a koktáním
Zdroj: Getty Images

Pandemie koronaviru trvá už více než rok. Ti, kteří nemoc prodělali, hlásí i dlouhé měsíce po uzdravení zdravotní obtíže. Nejčastěji se jedná o únavu či problémy s dýcháním. Některé lidi ale trápí i zčervenalé prsty u nohou či neschopnost spánku.

Mezi nejznámější a nejčastější příznaky koronaviru patří horečky, kašel nebo ztráty čichu či chuti. Lidé i několik měsíců po prodělání nemoci popisují stavy únavy či problémy s dýcháním.

Až půl roku po prodělání nemoci mohou trápit pacienty i takzvané "covidové prsty". Ty se často objeví v prvních sedmi dnech od nakažení koronavirem a mohou trvat dva týdny. Projevují se především zarudnutím a otokem prstů na nohou.

Související obsah

Zprávy expertů hovoří o jiných podivných symptomech, například o náhlé ztrátě vlasů, zvonění v uších, zdvojeném vidění nebo dokonce o problémech s močením. Objevily se také případy, kdy muži nahlásili po prodělání covidu problémy s erekcí.

A problémy s pohlavním ústrojím po prodělání covidu se netýkají pouze mužů. Jeden z nejpřekvapivějších nových poznatků o dlouhodobých dopadech covidu je i narušení menstruačního cyklu u žen.

Související obsah

Někdy se dokonce mohou u lidí objevit také obtíže s úzkostí či dokonce zapomnětlivostí. Často se může objevit i zarudnutí očí, které je častým příznakem při onemocnění dýchacích cest.

Lékaři popsali také případ ženy, u níž se přes noc rozvinulo tak silné koktání, že ze sebe nedokázala vypravit v podstatě jediné slovo. A zůstalo to tak po více než týden od pozitivního covid testu. Lékaři se domnívají, že virus napadl ženin nervový systém.

Objevil se u vás při covidu-19 neobvyklý příznak? Napiště nám na zpravy@nova.cz.

U některých pacientů se po covidu rozvine dysautonomie, neboli porucha autonomního nervového systému. Ta může způsobit obtíže s krevním oběhem, a to hlavně poruchy srdeční frekvence a krevního tlaku nebo neadekvátní odpověď srdce a cév.

Související obsah

I podle České lékárnické komory (ČLnK) málokteré akutní onemocnění dokáže pacientům znepříjemnit život tak dlouhodobě jako covid-19. "Příznaky, které přetrvávají po prodělané infekci, jsou různé. Nejčastěji pacienti s lékárníky řeší únavu, bolesti svalů, kašel, dušnost, zapomnětlivost či úzkost," uvedl prezident komory Aleš Krebs.

Rozmanitá škála symptomů může být ovlivněná tím, že receptor ACE2, přes který koronavirus proniká do těla, se nachází v celé řadě buněk. "O tomto viru toho ještě spoustu nevíme, ale víme, že ACE2 se nachází ve spoustě druhů tkání. A pitvy nám ukázaly, že virus dokáže proniknout na řadu míst v těle," popsal virolog Stephen Griffin z univerzity v Leedsu.

Mladí lidé vzali očkování útokem, situace v Česku se zlepšuje. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz