Domácí

Šok pro turisty v Řecku! Po návratu do Česka musí do karantény

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo tzv. cestovatelský semafor. Ten určuje pravidla pro Čechy, kteří se vrací do republiky ze zahraničí. Od pondělí 26. července se přesune mezi země s vysokým rizikem nákazy také Řecko. Lidé tak budou muset po návratu do samoizolace.

V současné době je nutné podstoupit PCR test po příjezdu ze zemí, které spadají do červené a tmavě červené kategorie na cestovatelském semaforu.


Od pondělí 26. července se mezi červené kategorie nově zařadí Řecko, Monako a Irsko. Lidé se tak po příjezdu do Česka nevyhnou testování a samoizolaci.

Cestovní semafor platný od 26. července:

Zdroj: mzv.cz

Pravidla pro návrat do Česka


Před příjezdem je nutné vyplnit příjezdový formulář, potvrzení poté cestující musí na vyžádání předložit hraniční kontrole.


Pokud se lidé vrací zpět do Česka hromadnou dopravou (zejména letadlem, vlakem a autobusem) musí mít potvrzení o negativním výsledku antigenního testu starého maximálně 48 hodin nebo PCR testu, od jehož odběru uplynulo pouze 72 hodin.


Po příjezdu musí turisté absolvovat nejdříve po pěti dnech a nejpozději po 14 dnech PCR test. Dokud nebudou mít negativní výsledek na koronavirus, musí zůstat v samoizolaci. PCR test po příjezdu je povinný také pro ty, kteří se do Česka vrací individuální dopravou (například vlastním autem). Také v tomto případě je nutná samoizolace.

Související obsah


Očkovaní lidé, od jejichž 2. dávky uplynulo 14 dní, nebo ti, kteří prodělali koronavirus v předchozích 180 dnech, se testovat nemusí. Před návratem do vlasti vyplní pouze příjezdový formulář. Další informace naleznete na webu ministerstva zahraničí.
 

Právě tato změna v cestovatelském semaforu může znepříjemnit návrat do Česka turistům, kteří plánují volné dny strávit v Řecku. "Odhadujeme, že je aktuálně v Řecku kolem 6000 Čechů. Od pondělí 26. července do 31. srpna tam pak plánuje jet téměř 100 tisíc turistů,“ řekl TN.cz výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří ČR (ACKČR) Michal Veber.

Do tmavě červené kategorie, tedy mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy, se zařadí od pondělí Nizozemsko a Španělsko včetně Baleárských ostrovů.

Související obsah


Estonsko se zase přesune mezi země se střední mírou rizika nákazy, tedy do oranžové kategorie. Neočkovaní lidé tak po návratu do Česka musí nejpozději do pěti dnů podstoupit antigenní test nebo PCR test. V tomto případě však není nutná samoizolace.

Do Německa už můžou Češi cestovat bez testů. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Spalovna v pražských Malešicích bude týden mimo provoz

Ve středu zachvátil spalovnu v Malešicích požár, několik dní až týden bude mimo provoz. Shořela jedna z budov rozsáhlého areálu. Do opětovného zprovoznění spalovny se bude pražský odpad vozit na skládky v okolí metropole.

Píše se na Deník.cz