Koronavirus

Během pandemie přišlo o rodiče 1,5 milionu dětí. Nejčastěji ztratily otce

Během pandemie přišlo o rodiče 1,5 milionu dětí. Nejčastěji ztratily otce
Zdroj: Profimedia

Koronavirus zamával se životy lidí po celém světě. Mnozí se navíc museli popasovat se ztrátou někoho blízkého. Přibližně 1,5 milionu dětí přišlo v důsledku pandemie od března 2020 do dubna 2021 minimálně o jednoho z rodičů, prarodiče nebo opatrovníka.

Tým výzkumníků z univerzity Imperia College London dospěl k závěru tak, že údaje o porodnosti a úmrtnosti v době koronaviru využil pro vytvoření matematických modelů. Své závěry poté publikovali v odborném časopisu Lancet.


"Celosvětově od 1. března 2020 do 30. dubna 2021 odhadujeme, že smrt alespoň jednoho rodiče, prarodiče nebo svého opatrovníka zažilo 1,5 milionu dětí,“ informovali odborníci. Údaje však nejsou sesbírány komplexně, výsledné číslo je proto pouhým odhadem.

Související obsah


Podle odborníků právě ztráta někoho blízkého děti velice stresuje. Je tak daleko větší pravděpodobnost, že budou trpět různými nemocemi, budou častěji zneužívány a můžou se také více prát s chudobou.


"Koronavirus vytvořil tuto krizi, která zasáhla děti téměř v každé zemi na světě,“ řekla pro CNN odbornice z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Susan Hillisová.


Z výsledků navíc vyplývá, že častěji dětem po celém světě zemřel jejich otec. "Počet dětí, které ztratily otce, je přibližně pětkrát větší než počet potomků, kteří přišli v době pandemie o svou matku,“ uzavřeli experti.

Česko je čtvrté v přepočtu úmrtí na obyvatele. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz