Koronavirus

Během pandemie přišlo o rodiče 1,5 milionu dětí. Nejčastěji ztratily otce

Během pandemie přišlo o rodiče 1,5 milionu dětí. Nejčastěji ztratily otce
Zdroj: Profimedia

Koronavirus zamával se životy lidí po celém světě. Mnozí se navíc museli popasovat se ztrátou někoho blízkého. Přibližně 1,5 milionu dětí přišlo v důsledku pandemie od března 2020 do dubna 2021 minimálně o jednoho z rodičů, prarodiče nebo opatrovníka.

Tým výzkumníků z univerzity Imperia College London dospěl k závěru tak, že údaje o porodnosti a úmrtnosti v době koronaviru využil pro vytvoření matematických modelů. Své závěry poté publikovali v odborném časopisu Lancet.


"Celosvětově od 1. března 2020 do 30. dubna 2021 odhadujeme, že smrt alespoň jednoho rodiče, prarodiče nebo svého opatrovníka zažilo 1,5 milionu dětí,“ informovali odborníci. Údaje však nejsou sesbírány komplexně, výsledné číslo je proto pouhým odhadem.

Související obsah


Podle odborníků právě ztráta někoho blízkého děti velice stresuje. Je tak daleko větší pravděpodobnost, že budou trpět různými nemocemi, budou častěji zneužívány a můžou se také více prát s chudobou.


"Koronavirus vytvořil tuto krizi, která zasáhla děti téměř v každé zemi na světě,“ řekla pro CNN odbornice z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Susan Hillisová.


Z výsledků navíc vyplývá, že častěji dětem po celém světě zemřel jejich otec. "Počet dětí, které ztratily otce, je přibližně pětkrát větší než počet potomků, kteří přišli v době pandemie o svou matku,“ uzavřeli experti.

Česko je čtvrté v přepočtu úmrtí na obyvatele. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz