Koronavirus

V Belgii zemřela žena, která se nakazila dvěma mutacemi koronaviru současně

V Belgii zemřela žena, která se nakazila dvěma mutacemi koronaviru současně
Zdroj: TV Nova

Belgičtí lékaři v neděli informovali o případu 90leté seniorky, která v březnu zemřela s covidem-19. Následné testy u ní prokázaly, že se nakazila jak britskou, tak i jihoafrickou mutací.

Seniorka, která nebyla očkovaná a žila sama, byla v březnu hospitalizovaná v nemocnici v belgickém městě Aalst kvůli nízkému okysličení krve. Testy u ní ještě téhož dne však prokázaly koronavirus. U ženy se následně objevily respirační problémy a kvůli komplikacím spojeným s nemocí zemřela.

Lékaři v neděli oznámili, že následné testy u ní prokázaly dvě varianty koronaviru. Žena se nakazila britskou i jihoafrickou mutací, které jsou známe jako mutace alfa a beta. Podle lékařů se jedná o první případ na světě, informuje BBC.

Související obsah

"Těžko říct, zda při rychlém zhoršení stavu pacienta hrála roli infekce těchto dvou variant," uvedl lékařka Anne Vankeerberghenová.

Koronavirus se i nadále vyvíjí, což mu může dát výhodu, a to například zvýšením jeho schopnosti množit se nebo se vyhnout některé z našich stávajících imunit. Ať už po očkování či prodělání nemoci.

Odborníky v současné době trápí ale především mutace delta, která je nakažlivější než původní virus i než britská mutace. Varianta už se objevila i v České republice.

V Česku už je 126 prokázaných případů indické mutace delta. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Píše se na Deník.cz