Koronavirus

V Belgii zemřela žena, která se nakazila dvěma mutacemi koronaviru současně

V Belgii zemřela žena, která se nakazila dvěma mutacemi koronaviru současně
Zdroj: TV Nova

Belgičtí lékaři v neděli informovali o případu 90leté seniorky, která v březnu zemřela s covidem-19. Následné testy u ní prokázaly, že se nakazila jak britskou, tak i jihoafrickou mutací.

Seniorka, která nebyla očkovaná a žila sama, byla v březnu hospitalizovaná v nemocnici v belgickém městě Aalst kvůli nízkému okysličení krve. Testy u ní ještě téhož dne však prokázaly koronavirus. U ženy se následně objevily respirační problémy a kvůli komplikacím spojeným s nemocí zemřela.

Lékaři v neděli oznámili, že následné testy u ní prokázaly dvě varianty koronaviru. Žena se nakazila britskou i jihoafrickou mutací, které jsou známe jako mutace alfa a beta. Podle lékařů se jedná o první případ na světě, informuje BBC.

Související obsah

"Těžko říct, zda při rychlém zhoršení stavu pacienta hrála roli infekce těchto dvou variant," uvedl lékařka Anne Vankeerberghenová.

Koronavirus se i nadále vyvíjí, což mu může dát výhodu, a to například zvýšením jeho schopnosti množit se nebo se vyhnout některé z našich stávajících imunit. Ať už po očkování či prodělání nemoci.

Odborníky v současné době trápí ale především mutace delta, která je nakažlivější než původní virus i než britská mutace. Varianta už se objevila i v České republice.

V Česku už je 126 prokázaných případů indické mutace delta. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz