Domácí

Stát dává miliardy na zlepšení kvality vody. I tak se nelepší, tvrdí kontroloři

Stát dává miliardy na zlepšení kvality vody. I tak se nelepší, tvrdí kontroloři
Zdroj: Profimedia

Přestože stát v letech 2013 až 2020 poskytl ze státního rozpočtu i evropských fondů více než 2,7 miliardy korun na monitoring vody a modernizaci technologií, kvalita podzemních vod se nezlepšila. Z výsledků šetření Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) naopak vyplývá, že se voda na mnoha místech kvůli používání pesticidů a dusíkatých hnojiv v zemědělství dokonce zhoršila.

Zhoršení kvality vody se navíc promítá do kvality zdrojů pitné vody. Zatímco v roce 2013 šlo o 15 oblastí, v roce 2019 se jednalo už o 105 míst. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) právě kvůli pesticidům roste také počet výjimek z hygienického limitu pro pitnou vodu.


"Hlavním znečišťovatelem povrchových a podzemních vod pesticidními a dusíkatými látkami je zemědělská činnosti, kam plyne výrazná podpora z prostředků státu i EU,“ stojí ve zprávě NKÚ.

Související obsah


Podle kontrolorů navíc stát nemá přesné a aktuální informace o tom, jaká je v zemědělství skutečná spotřeba pesticidů a hnojiv. "Ministerstvo však sleduje jen množství látek uvedených na trh v ČR a roční údaje o spotřebě pesticidů zjišťuje jen u 10 % zemědělců,“ podivují se experti.


Odborníci navíc dospěli k závěru, že za sedm let se u povrchových a podzemních vod nezměnil obsah pesticidních ani dusíkatých látek. V některých místech se dokonce hodnoty ještě zvyšovaly.


Ministerstvo zemědělství však skutečnost odmítá. Podle resortu je navíc situace z hlediska výskytu pesticidů minimálně od roku 2010 stabilní. V loňském roce měli navíc zemědělci spotřebovat o 4,3 % méně přípravků na ochranu rostlin než v předešlém roce.

Související obsah

"Pokles využití pesticidů v České republice byl v roce 2020 způsoben především počasím a zákazem některých účinných látek. Spotřeba přípravků na ochranu rostlin meziročně klesla o 4,3 % na 11,05 milionů kilogramů,“ uvádí ministerstvo zemědělství v tiskové zprávě.

Kvalita vodních ploch na Liberecku je lepší než loni. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz