Domácí

Velký úspěch! Tři česká města se dostala na seznam UNESCO

Velký úspěch! Tři česká města se dostala na seznam UNESCO

Jedenáct předních lázeňských měst Evropy, mezi nimiž jsou i Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, získalo titul světového dědictví UNESCO. V sobotu o tom rozhodl mezivládní Výbor světového dědictví na svém zasedání.

Západočeský lázeňský trojúhelník se dostal na seznam památek UNESCO. Kromě Karlových Varů, Františkových Lázní a Mariánských Lázní se v sobotu na seznam dostalo ještě osm dalších lázeňských měst. Konkrétně Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen v Německu, Spa v Belgii, Vichy ve Francii, Montecatini Terme v Itálii, Baden u Vídně v Rakousku a City of Bath v Anglii. "Všech 11 lázeňských měst společně představuje jednu položku na Seznamu světového dědictví," uvedlo české ministerstvo kultury.

Počet památek, které má Česká republika na seznamu, tak stoupl na 15. "Máme obrovskou rados. Děkuji všem, kteří se na tom podíleli," uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).

Související obsah

Žádost o zápis slavných lázeňských měst Evropy mezi památky světového dědictví UNESCO připravily společně Belgie, Francie, Itálie, Německo, Rakousko, Velká Británie a Česká republika, která celý projekt zaštítila a od počátku koordinovala.

"Nominaci doporučila k zápisu Mezinárodní rada pro památky a sídla ICOMOS. V posudku ICOMOS vyzdvihl především dvě kritéria, a sice výjimečnou architekturu lázeňských měst a fenomén lázeňských pobytů včetně procedur, které přispívají ke zdraví lázeňských hostů," uvedlo ministerstvo kultury.

"Projekt je vynikajícím příkladem mezinárodní spolupráce resortů a institucí a odborníků v sedmi zemích Evropy. Velmi si vážím podpory starostů a primátorů dotyčných měst, kteří neúnavně tento projekt podporovali i finančně zajišťovali po dlouhou dobu jeho náročné přípravy. Jsem hrdý, že se Česká republika stala koordinátorem celého projektu a dovedla jej úspěšně k zápisu jako lídr zúčastněných evropských zemí," řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Karlovy Vary se na seznam mohly dostat už dávno. Před 11 lety lidé dokonce podepisovali petici. Vedení města bylo ale proti. Podívejte se z jakých důvodů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz