Domácí

Velký úspěch! Tři česká města se dostala na seznam UNESCO

Velký úspěch! Tři česká města se dostala na seznam UNESCO

Jedenáct předních lázeňských měst Evropy, mezi nimiž jsou i Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, získalo titul světového dědictví UNESCO. V sobotu o tom rozhodl mezivládní Výbor světového dědictví na svém zasedání.

Západočeský lázeňský trojúhelník se dostal na seznam památek UNESCO. Kromě Karlových Varů, Františkových Lázní a Mariánských Lázní se v sobotu na seznam dostalo ještě osm dalších lázeňských měst. Konkrétně Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen v Německu, Spa v Belgii, Vichy ve Francii, Montecatini Terme v Itálii, Baden u Vídně v Rakousku a City of Bath v Anglii. "Všech 11 lázeňských měst společně představuje jednu položku na Seznamu světového dědictví," uvedlo české ministerstvo kultury.

Počet památek, které má Česká republika na seznamu, tak stoupl na 15. "Máme obrovskou rados. Děkuji všem, kteří se na tom podíleli," uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).

Související obsah

Žádost o zápis slavných lázeňských měst Evropy mezi památky světového dědictví UNESCO připravily společně Belgie, Francie, Itálie, Německo, Rakousko, Velká Británie a Česká republika, která celý projekt zaštítila a od počátku koordinovala.

"Nominaci doporučila k zápisu Mezinárodní rada pro památky a sídla ICOMOS. V posudku ICOMOS vyzdvihl především dvě kritéria, a sice výjimečnou architekturu lázeňských měst a fenomén lázeňských pobytů včetně procedur, které přispívají ke zdraví lázeňských hostů," uvedlo ministerstvo kultury.

"Projekt je vynikajícím příkladem mezinárodní spolupráce resortů a institucí a odborníků v sedmi zemích Evropy. Velmi si vážím podpory starostů a primátorů dotyčných měst, kteří neúnavně tento projekt podporovali i finančně zajišťovali po dlouhou dobu jeho náročné přípravy. Jsem hrdý, že se Česká republika stala koordinátorem celého projektu a dovedla jej úspěšně k zápisu jako lídr zúčastněných evropských zemí," řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Tipy na letní výlety v srdci Evropy. Navštivte nejkrásnější české památky UNESCO.

Karlovy Vary se na seznam mohly dostat už dávno. Před 11 lety lidé dokonce podepisovali petici. Vedení města bylo ale proti. Podívejte se z jakých důvodů:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz