Domácí

Premiér Babiš zažaloval Černošice. Chce stopnout řízení ke střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš (ANO) podal žalobu na městský úřad v Černošicích. Požaduje zastavení přestupkového řízení ke střetu zájmů, které s ním tamní radnice vede kvůli vlastnictví mediálních domů Mafra a Londa.

Portál iRozhlas.cz v pondělí ráno informoval o tom, že premiér Andrej Babiš zažaloval městský úřad v Černošicích. Chce tak stopnout řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které s ním černošická radnice opět vede od ledna letošního roku. Není to totiž poprvé, co černošický úřad o Babišově přestupku rozhoduje.

Už v roce 2019 černošická radnice z podnětu neziskové organizace Transparency International zahájila řízení. Černošický úřad tehdy rozhodl o Babišově vině a premiérovi kvůli porušení zákona o střetu zájmů vyměřil pokutu ve výši 200 tisíc korun. Ve verdiktu stálo, že holding Agrofert, kam spadají také mediální společnosti Mafra a Londa, je pod Babišovým vlivem, což je v rozporu s českou legislativou.

Související obsah

Babiš se proti rozhodnutí radnice odvolal. Případ se následně dostal k hejtmanství Středočeského kraje. To pod vedením tehdejší hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) dospělo k závěru, že se přestupek nestal. Předchozí řízení tak bylo zastaveno.Letos v lednu se ale na úředníky černošického úřadu nezisková organizace Transparency International obrátila znovu s tím, že má nové důkazy. Černošice proto proti Babišovi zahájily nové přestupkové řízení.

Na dotazy webu iRozhlas.cz premiér nereagoval. Hlavním argumentem jeho žaloby je ale podle Hany Černé, mluvčí Krajského soudu v Praze, porušení zásady "ne bis inidem", tedy "ne dvakrát o tomtéž".

Související obsah

Ani vedoucí odboru přestupků černošického úřadu Josef Sedláček nechtěl věc komentovat: "Nezlobte se, všechny informace ke zveřejnění máme na webu. Nechte to na nás," sdělil iRozhlasu.

Babišova žaloba, kterou podal 14.května, by ale přestupkové řízení ve výsledku nijak ovlivnit neměla. Řízení pokračuje i nadále, přičemž černošická radnice na svých stránkách zveřejnila, že 2. července město od Krajského soudu v Praze obdrželo výzvu k vyjádření.

Připomeňte si první řízení v reportáži TV Nova z roku 2019:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz