Zahraničí

Americký miliardář Jeff Bezos se nemůže nazývat astronautem

Americký miliardář Jeff Bezos, který v soukromé raketě před několika dny překročil hranici vesmíru, se nemůže nazývat astronautem. Rozhodl o tom Federální úřad pro letectví. Podle něj si označení "astronaut" zaslouží jen členové posádky, kteří se podílejí na řízení a zajištění bezpečnosti během letu.

Pouhých pár dní po svém prvním letu do vesmíru se americký miliardář Jeff Bezos dozvěděl nepříjemnou novinu. Podle amerického Federálního úřadu pro letectví z něj totiž tento výlet astronauta neudělal.

Otec internetového obchodu Amazon založil vlastní společnost pro lety do vesmíru, financuje vývoj raket, a dokonce hranici vesmíru sám překonal. Ani tím si ale podle úřadů označení "astronaut" nevysloužil.

Související obsah

Doteď stačilo k získání odznaku překonat výšku 80 kilometrů nad mořem. Přesně v den Bezosova letu se ale podmínky poprvé od roku 2004 změnily.

"Označení astronaut bude uděleno pouze jednotlivcům, kteří se ve vesmíru zaslouží o zásadní bezpečí letu," uvedl Federální úřad pro letectví.

Související obsah

Naději získat takzvaná křídla astronauta má stále miliardář Richard Branson, který se do vesmíru podíval pár dní před Bezosem. V tu dobu totiž platily ještě staré podmínky.

Zatím tedy není jasné, jestli mu úřady odznak na hruď připnou. Je možné, že se bude muset, stejně jako Bezos, spokojit s napodobeninou, kterou vyrobila jeho vlastní firma.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz