Domácí

Silné bolesti i zvracení. Tábor na Písecku už skončil, "odpadlo" 31 dětí

Jihočeští hygienici se od uplynulého víkendu zabývají zdravotními problémy, které postihly asi třicítku dětí na sportovním táboře v Heřmani na Písecku. U rekreantů se objevily bolesti hlavy, únava a zvracení. Zatím vše nasvědčuje tomu, že šlo o hromadnou otravu jídlem.

V závěru týdne začali jihočeští hygienici řešit letošní první hromadný výskyt zažívacích potíží na letních dětských rekreacích. Zdravotní problémy měly postupně tři desítky dětí na jedné zotavovací akci na Písecku.

Pobytu se sportovním zaměřením se zúčastnilo 101 dětí z celého Česka a 11 vedoucích. Zažívací problémy se od čtvrtečního večera do neděle objevily u 31 dětí.

"První příznaky – bolesti hlavy, únavu a zvracení – začalo mít několik dětí ve čtvrtek večer, do druhého dne přibyly další, vedení tábora proto informovalo naše kolegyně v Písku. Okamžitě jsme provedli epidemické šetření na místě a současně kontrolu stravovacího sektoru a ostatního provozu tábora," uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Květoslava Kotrbová.

Související obsah

Podle hygieniků je pravděpodobné, že zdravotní problémy vyvolal čtvrteční oběd nebo svačina. Vzorky jídla už se ale získat nepodařilo. "Byl odebrán biologický materiál personálu kuchyně, který byl bez klinických potíží, bez známek kožních lézí a podobně. Na výsledky mikrobiologického vyšetření ještě čekáme," dodala Kotrbová.

Ještě v pátek hygienici nařídili úklid a dezinfekci prostor. Osm dětí tábor opustilo a odjelo domů, dvanáct dalších skončilo v izolaci a příznaky odezněly. Během víkendu se stejné příznaky (zvracení bez průjmu) objevily postupně ještě u dalších jedenácti dětí. 

 

"Zotavovací akce byla ukončena v neděli a všechny nemocné děti ještě předtím odjely s rodiči do domácího léčení. Šetření nadále probíhá,“ doplnila ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých KHS Jihočeského kraje Marie Nosková.

Hygienici už uložili za prohřešky na táborech několik pokut. Při kontrole jednoho z nich odhalili nejen špínu, ale i plíseň ve sprchách, v jídelně i v dalších společných prostorách. Provozovatel dostal blokovou pokutu ve výši 3 000 korun a musí odstranit veškeré nedostatky. V pondělí padla v pořadí pátá bloková pokuta na jednom táboře na Strakonicku za nedostatky ve stravovací části tábora. 

Hygienici kontrolují tábory po celé ČR:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz