Domácí

Od úterý platí změny u rodičovských příspěvků, přídavky na děti se zvyšují

Od úterý platí změny u rodičovských příspěvků, přídavky na děti se zvyšují
Zdroj: Getty Images

V úterý vešla v účinnost novela zákona o sociální podpoře, která zvyšuje přídavky na dítě, usnadňuje komunikaci s Úřadem práce ČR, a navíc umožňuje nechat si jednorázově vyplatit rodičovský příspěvek v případě, že rodina před narozením nového potomka nestihla dočerpat celou částku.

Zvýšení přídavku na dítě

Novela zákona zajišťuje vyšší měsíční přídavky na dítě. Nadále platí, že pokud některý člen domácnosti pracuje, podniká nebo třeba pobírá nemocenskou, může dávka v daném měsíci vzrůst na tzv. zvýšenou výměru. Ke změně výše měsíčních částek dochází od července 2021 automaticky, není tedy třeba na Úřadu práce ČR o zvýšení dávky speciálně žádat.

Přídavek na dítě bude nejen vyšší, ale zpětně od 1. července na něj dosáhne i více rodin. Rozšiřuje se totiž okruh nezaopatřených dětí, které na přídavek budou mít nárok. Nově budou mít na přídavek nárok rodiny s příjmy do 3,4násobku životního minima, dosud byl hranicí 2,7násobek životního minima.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) se změna dotkne až 250 tisíc dětí. Informace o tom, jak o dávku žádat, jaké platí podmínky a kde najít příslušné formuláře, najdete na webových stránkách Úřadu práce ČR.

Související obsah

Změna místní příslušnosti

Další novinkou je, že všichni žadatelé o přídavky na děti se mohou dostavit na pobočku úřadu práce v místě svého skutečného pobytu, tedy nejen toho trvalého. Obdobně je tomu v případě podání žádostí o zprostředkování zaměstnání a podporu v nezaměstnanosti.

"Cílem této změny je snaha zajistit lepší dostupnost služeb Úřadu práce ČR a vyšší komfort všem, kteří o dávky chtějí žádat,“ uvádí generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon. "Lidé navíc nemusí na úřad vždy osobně. Žádosti mohou podávat z pohodlí domova a využít elektronickou cestu (prostřednictvím datové schránky nebo e-mailu se zaručeným elektronickým podpisem). Další možností je zaslat formuláře poštou nebo je odevzdat na podatelně příslušného kontaktního pracoviště,“ dodává. 

Související obsah

Jednorázové doplacení rodičovského příspěvku

Novela zákona zavádí i další změny v podobě jednorázového doplacení rodičovského příspěvku u nově narozených dětí. V praxi to znamená, že Úřad práce ČR vyplatí zbývající část rodičovského příspěvku, který rodina nestačila vyčerpat do zákonem stanovené celkové výše (330 tisíc u jednoho dítěte, u vícerčat 450 tisíc korun).

Podmínkou jednorázové výplaty částky je, že alespoň jednomu z rodičů je možné k datu narození nejmladšího dítěte v rodině stanovit denní vyměřovací základ, nebo že je alespoň jeden z rodičů OSVČ. 

Nezapočítávání příjmů nezaopatřených dětí

Úřad práce ČR také nebude u nezaopatřených dětí nově započítávat příjem ze závislé činnosti (zaměstnání na základě uzavřené pracovní smlouvy, dohoda o pracích konaných mimo pracovní poměr), a to v případě dávek státní sociální podpory vázaných na příjem (příspěvek na bydlení, přídavek na dítě a porodné).

Na výpočet přídavků na děti můžete využít i tuto šikovnou kalkulačku:

Zdroj: Penze.cz - Vpoet pdavk na dti

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie kvůli zakázkám zasahuje ve správě jaderných úložišť

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí od ranních hodin zasahují v pražském sídle Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Informuje o tom zpravodajský web Seznam Zprávy. Policisté se mají zajímat o dokumenty k některým veřejným zakázkám. "Mohu pouze uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení, nicméně podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze," potvrdil webu mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Server Hlídač státu uvedl, že SÚRAO uzavřela v posledních letech 626 smluv v hodnotě sedmi miliard korun.

Píše se na Deník.cz