Domácí

Po požáru v Praze může být rybník a potok znečištěný, platí zákaz koupání

Po požáru v Praze může být rybník a potok znečištěný, platí zákaz koupání
Zdroj: AKTU.cz

Rozsáhlý požár haly v pražské Uhříněvsi, který vypukl v neděli odpoledne, má další následky. Do Říčanského potoka se mohla dostat kontaminovaná voda z čističky. Platí tak zákaz koupání, odebírání vody i rybolov jak v potoce, tak i Lítožnickém rybníku.

Při hašení mohutného požáru v Uhříněvsi, ke kterému hasiči vyjeli v neděli odpoledne, mohla uniknout do tamního potoka Říčanka kontaminovaná voda. TN.cz to potvrdil vedoucí Střediska Vodních toků Lesů hlavního města Prahy Jan Matějka.

"V noci na úterý nám byla hlášená havárie, která se ukázala být v souvislosti s požárem v Uhříněvsi. Teď to má další vývoj, kdy naši zaměstnanci přímo na místě pořád zjišťují rozsah škod a reagují i na různé podněty od občanů. Některé se ukazují jako pravdivé, jiné ne," sdělil Matějka.

Později o možné kontaminaci informovali i pražští hasiči. "V Lítožnickém rybníce a Říčanském potoce by mohla být kontaminovaná voda z čističky odpadních vod po požáru haly. Prostřednictvím policie a městské policie Praha jsme vydali zákaz koupání, odebírání vody a rybolovu v této oblasti. Na místě jdou chemici, spolupracujeme s pražským magistrátem," uvedli na twitteru.

Čtenářka TN.cz redakci informovala o možném úmrtí ryb právě v souvislosti s kontaminací potoka. Podle ní se na hladině objevila také pěna a do okolí se šíří chemický zápach. Matějka potvrdil, že k úhynu ryb došlo, ale ne ve velkém rozsahu.

Související obsah

"S úhynem ryb to nebylo tak dramatické. Našlo se tam bohužel pár mrtvých kusů, ale určitě v jednotkách, ne v desítkách, " dodal Matějka s tím, že ucelenější informace by jeho podřízení měli mít ve středu.

"Hasební vodu, která byla kontaminovaná při požáru skladovaného zboží, zadržujeme od dnešního (úterního, pozn. red.) poledne na vymezeném prostoru u haly. Lagunu dnes odčerpá specializovaná firma DEKONTA a zajistí ekologickou likvidaci," upřesnili hasiči.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz