Zahraničí

"Zabijte je jejich zbraní!" Policisté popsali horor při útoku na Kapitol

"Zabijte je jejich zbraní!" Policisté popsali horor při útoku na Kapitol

Ve Spojených státech amerických začaly výslechy policistů před kongresovým výborem, který se zabývá útokem rozzuřeného davu na Kapitol. Při řádění příznivců bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na začátku letošního roku zemřelo celkem pět lidí, policisté popsali děsivé okamžiky a strach o vlastní život.

Před výborem vypovídali čtyři policisté: Aquilino Gonell, Daniel Hodges, Michael Fanone a Harry Dunn. Ti bránili Kapitol při útoku davu 6. ledna, kdy se demonstrace příznivců Donalda Trumpa po vítězství jeho rivala Joea Bidena zvrhla v nepokoje a chaos.

"To, co jsme zažili, připomínalo středověkou bitvu. Bojovali jsme ruku v ruce, postupovali jsme centimetr za centimetrem," popsal hororové okamžiky seržant Aquilino Gonell, když čelil rozzuřenému davu příznivců Donalda Trumpa.

Policista Daniel Hodges byl zachycen mezi dveřmi a davem lidí. "Věděl jsem, že když zůstanu na místě, tak se udusím nebo mě stáhne dav lidí," uvedl Hodges s tím, že si byl jistý, že tu noc zemře. Tím vyhrožovaly i některé hlasy z davu.

"Slyšel jsem z davu lidí volání, seberte mu zbraň a zabijte ho s ní," zavzpomínal policista Michael Fanone.

Na jednoho ze strážců zákona se kvůli barvě pleti snesla vlna rasistických urážek, protestujícím se nelíbilo, když jim přiznal, že volil Bidena.

Související obsah

Policisté vyzvali komisi, aby nesl odpovědnost za zběsilý útok Donald Trump. "Všichni nám říkali, že je poslal Trump," potvrdil Gonell. "Když si někdo najme nájemného vraha a ten někoho zabije, do vězení pak nejde jen zabiják, ale i ten, kdo si ho najal. 6. ledna došlo ke strašlivému útoku a poslal je zabiják," doplnil Dunn.

Po zběsilých nepokojích bylo zadrženo skoro 540 lidí, úřady slibují, že budou potrestáni všichni viníci, uvádí agentura Enex.

Na reportáž TV Nova o útoku na americký Kapitol se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz