Zahraničí

Požár v oblíbené destinaci Čechů. Nemůžeme dýchat, popsal Martin

Ve městě Antálie na turecké riviéře vzplál ve středu po poledni les. Oblastí se šíří masivní oblaka kouře, dostala se až k pláži. Dovolenou tam tráví i mnoho Čechů. Jeden z nich TN.cz popsal, jak to na místě vypadá. Skoro už se nedá dýchat a v ohrožení mohou být i lety zpátky do Česka. S plameny i večer bojuje přes 400 hasičů ze země i vzduchu, nedaří se je dostat pod kontrolu. Starosta tvrdí, že turistické pobyty požár neovlivní.

Turecko zažívá jeden z nejteplejších týdnů v roce. Vlna veder také častěji způsobuje požáry, pět jich vypuklo ve středu po poledni v lese na okraji Antálie. Hustý dým se rychle valí přes pobřeží.

Dovolenou v regionu tráví mnoho Čechů, mezi nimi i Martin Vojta s rodinou. "Jsme asi 50 kilometrů od Antálie. Ten požár je opravdu hodně velký, zasahují tam desítky hasičů. Vrtulníky a letadla tady nabírají vodu z moře. Dozvěděli jsme se, že to ohrožuje i lety, budou je muset posunout nebo zrušit," řekl pro TN.cz ve středu odpoledne.

Poslechněte si, jak Martin popsal situaci na místě:

 

"Situace se pořád zhoršuje a ten kouř se šíří do okolí. Už se tady skoro nedá dýchat a to jsme poměrně daleko, na místě to musí být mnohem horší," dodal.

Související obsah

Podle tureckého portálu Hürriyet plameny zasáhly několik desítek hektarů lesa a hasiči s nimi budou zápasit ještě řadu hodin. Podle starosty antalijské městské části Manavgat Şükrü Sözena museli rovněž evakuovat domy v okolí. Některé z nich také zasáhl oheň. Příčinu požáru se zatím nepodařilo objasnit.

Plameny se snaží zkrotit 412 hasičů, kteří mají 103 hasičských vozů, 19 helikoptér a letadlo. Sözen připustil, že se jim to nejspíš nepodaří. Okolo sedmé hodiny se jim povedlo oheň alespoň odvrátit od benzinové stanice, k níž se blížil. Město povolalo na pomoc také jednotky z jiných tureckých provincií.

Čechy na dovolené zatím nikdo neinformoval o možných bezpečnostních opatřeních nebo dalších potenciálních dopadech požáru. "Zatím čekáme, co nám řekne delegátka. Bylo nám ale doporučeno nevstupovat do moře kvůli tomu, jak se tam nabírá ta voda. Čekáme, co z toho ještě bude," uzavřel Vojta. Požár podle Sözena pobyt rekreantů nijak neovlivní.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz