Domácí

Krokodýl v Ostravě nebyl nahlášený. Chovateli hrozí milionová pokuta

Krokodýl, který utekl svému majiteli v Ostravě se sice už našel, ale znovu tento případ otevřel otázku přísnějšího postihu nezodpovědných chovatelů. Krokodýl děsil obyvatele v okolí, lidé nepouštěli ven děti ani psy. A není to zdaleka jediný případ za poslední dobu, kdy chovateli uteklo nebezpečné zvíře.

Byl čtyři dny na útěku a pátraly po něm desítky policistů. Lidé v okolí se báli a raději nevycházeli ven. Krokodýl Mirek už je ale zpátky ve svém výběhu.

Majitel ho nakonec po policejních manévrech našel doma ve sklepě a sám odchytil. Teď už výlety pro Mirka skončily, jenže pro majitele ne. Ten se musí zodpovídat policii i veterinární správě.

Související obsah

"I přesto, že se krokodýl našel, bude policisty nadále zajímat příčina útěku a také okolnosti chovu," uvedla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Majiteli krokodýla čelnatého hrozí pokuta až milion korun. Nenahlásil ho totiž veterinární správě. Navíc útěk nebezpečného zvířete ohlásil nepochopitelně až po dvou dnech.

"Majitele v současné době prověřujeme z přestupkového jednání, jestli se ukáže, že je krokodýl zvlášť chráněné zvíře, může se také jednat o trestný čin," dodala Michalíková.

Před třemi lety v Praze uštkla ženu prudce jedovatá mamba zelená, kterou majitelka neměla zaregistrovanou. Žena i přes péči lékařů kvůli dalším zdravotním komplikacím v nemocnici zemřela.

Související obsah

"Zpřísnění zákona by nic nevyřešilo, problémem je jeho celé ignorování. Již nyní je v zákoně stanovena povinnost hlásit chovy a kontrolovat je pravidelně státní veterinární správou," vysvětlil právník Milan Damohorský.

Ani ministerstvo zemědělství zpřísnění zákona pro chovatele těchto nebezpečných zvířat neplánuje. Podle chovatelů by mohlo pomoci, pokud by při registraci zvířete nemuseli platit poplatek.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz