Koronavirus

SÚKL prověřuje 94 úmrtí po očkování. Vedlejší účinky mělo přes 7000 lidí

SÚKL prověřuje 94 úmrtí po očkování. Vedlejší účinky mělo přes 7000 lidí
Zdroj: TV Nova

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ke čtvrtku eviduje 94 podezření na úmrtí po očkování proti onemocnění covid-19, celkový počet tedy zůstává už dva týdny stejný. Nežádoucí účinky po podání vakcíny se celkově objevily u více než sedmi tisíc lidí.

Přesně 7095 – tolik lidí dosud v Česku nahlásilo nežádoucí účinky po vakcínách proti covidu-19. V mezitýdenním srovnání jde o nárůst zhruba 250 případů. 

Státní ústav pro kontrolu léčiv informaci zveřejnil ve svém pravidelném týdenním přehledu. Nejčastějšími problémy stále zůstávají horečka, třesavka, zimnice, únava, slabost, malátnost nebo reakce v místě vpichu.

Celkový počet úmrtí, která by mohla mít spojitost s očkováním, se drží na čísle 94, hodnota tedy už dva týdny stagnuje. První případ evidoval SÚKL 16. února. Stále se zatím jedná pouze o podezření. 

Související obsah

"V počtu úmrtí jsou zahrnuty i případy úmrtí na infekci virem SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, ke kterým došlo po aplikaci první nebo druhé dávky vakcíny. Infekce SARS-CoV-2 bývá relativně často hlášena jako podezření na nežádoucí účinek očkování proti covidu-19," upozornil SÚKL.

Všechna hlášená úmrtí se důkladně prošetřují, navíc je posuzuje také výbor Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA), který má v Česku zastoupení. Ten nadále upozorňuje, že přínosy vakcín výrazně převažují nad riziky. Nejčastěji si odoborníci smrt v souvislosti s očkováním vysvětlují zhoršením dosavadních nemocí dotyčných lidí. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz