Koronavirus

Babiš chce pro očkované dva dny dovolené navíc! Ale ne pro všechny

Státní zaměstnanci, kteří se nechali naočkovat, by měli dostat dva dny dovolené navíc. Premiér Andrej Babiš (ANO) to v pátek navrhne vládě. Chce tak lidi motivovat k očkování. Ke stejnému kroku vyzve i firmy. Podle ekonoma jde o populistické gesto, které bude velmi drahé.

Po loterii pro očkované bez registrace v obchodních centrech možná přijde další motivace k vakcinaci kromě ochrany zdraví. Předseda vlády Andrej Babiš chce, aby naočkovaní státní zaměstnanci dostali dva dny dovolené k dobru.

"Chceme lidi motivovat k očkování. Je pravda, že někteří z nich mají silnější reakci. I proto v pátek na vládě předložím návrh na dva dny placeného pracovního volna všem zaměstnancům pod státní službou, kteří se naočkovali od 1. ledna 2021," oznámil Babiš na twitteru.

Premiér k odměnění očkovaných volnem navíc vyzývá také soukromé firmy. "Vláda zároveň uloží všem ministrům, aby dali dva dny volna dalším svým zaměstnancům, což se týká i ozbrojených sborů. Stačí, když se prokáží národním certifikátem nebo aplikací Tečka. A doporučíme to i všem krajům a obcím, a samozřejmě i firmám," doplnil.

Související obsah

Podle odborníka se jedná o ekonomický nesmysl. "Je to populistické gesto a ekonomicky to bude extrémně drahé. Státních zaměstnanců by mělo být méně, ne že se jim ještě bude přidávat dovolená, nadto za očkování. Ti lidé dostanou mzdu za práci, kterou neodvedou, bude to neefektivní," řekl TN.cz ekonom Jan Černohorský.

"A co se týče výzvy firmám, nedomnívám se, že na to ve velkém přistoupí. Některé samozřejmě možná ano, protože budou chtít mít naočkované zaměstnance. Návrh je však čirý populismus a se zdravým ekonomickým uvažováním nemá nic společného," dodal ekonom.

K situaci se v Televizních novinách vyjádřil také ekonom Jan Skopeček:

Kritika zní také z opozice. "Ten už neví, co by rozdal," reagoval poslanec Petr Gazdík (TOP 09). Bývalý zákonodárce Miroslav Kalousek (TOP 09) odpověděl na komentář, jehož autor Babišovi vzkázal, aby "byl chlap". "Buď chlap, Bureši! – To je stejně realistická výzva, jako se postavit před tchoře a křičet: Buď tygr, tchoři!" napsal Kalousek.

Plně naočkovaných už je v Česku přes 4,6 milionů lidí, těch s první dávkou je více než 5,4 milionů. K vytvoření kolektivní imunity je prý ale potřeba, aby vakcínu dostalo alespoň 80 procent populace. Podle odborníků budou při případné další vlně epidemie umírat neočkovaní.

Co říkají na premiérův návrh námi oslovení lide? Video ZDE: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz