Koronavirus

Úleva pro rodiny. Ministr oznámil zmírnění cestovních pravidel pro děti

Úleva pro rodiny. Ministr oznámil zmírnění cestovních pravidel pro děti
Zdroj: Profimedia

Děti ve věku 6 až 12 let nejspíš nově nebudou muset absolvovat předvstupní test na covid-19 při cestě do České republiky, a to ani při návratu z vysoce rizikových zemí. Chystané zmírnění pravidel oznámil ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD), vláda by měla návrh schválit v pátek.

Za současných podmínek platí, že při návratu z červených a tmavě červených zemí musí cestující podstoupit test před cestou, následně po návratu samoizolaci a test po příjezdu, který (v případě negativního výsledku) karanténu ukončí (u tmavě červených zemí nejdříve po pěti dnech). Výjimku doposud měli pouze lidé, kteří prodělali covid nebo jsou naočkovaní, a také děti do šesti let.

To se s největší pravděpodobností brzy změní. "Rýsuje se úleva pro rodiče: U dětí ve věku 6 až 12 let nebude nutný předvstupní test, i když pojedou z červené nebo tmavě červené země," oznámil ve čtvrtek na twitteru ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Dítěti v tomto věku zůstane povinnost podstoupit PCR test po návratu. Zajít na něj bude moci ihned po příjezdu. Dítě tak bude moci po návratu z dovolené v podstatě ihned odjet například na tábor, nebude muset čekat pět dní v karanténě.

Související obsah

 

Mírnější cestovní pravidla pro děti mají podle Kulhánka podporu vládní koalice, s návrhem souhlasí jak ministerstvo zdravotnictví, tak resort vnitra. Posvěcení vlády na pátečním jednání tak bude spíše pouze formálním krokem.

Do kategorie červených zemí s vysokým rizikem nákazy v současné chvíli patří Andorra, Irsko, Lucembursko, Malta, Monako, Portugalsko (včetně Azorských ostrovů), Řecko a Kanárské ostrovy (Španělsko).

Cestovatelská mapa k 26. 7. 2021

Zdroj: mzv.cz

Mezi tmavě červenými zeměmi v velmi vysokým rizikem nákazy je například Kypr, Nizozemsko, Španělsko (včetně Baleárských ostrovů), Egypt, Turecko, Ukrajina, Bělorusko, Velká Británie, Maledivy, Mexiko, Kapverdy nebo Spojené arabské emiráty. Jedná se o skupinu s nejvíce zeměmi, spadají tam všechny státy, které nejsou zařazené do ostatních kategorií.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz