Koronavirus

Úleva pro rodiny. Ministr oznámil zmírnění cestovních pravidel pro děti

Úleva pro rodiny. Ministr oznámil zmírnění cestovních pravidel pro děti
Zdroj: Profimedia

Děti ve věku 6 až 12 let nejspíš nově nebudou muset absolvovat předvstupní test na covid-19 při cestě do České republiky, a to ani při návratu z vysoce rizikových zemí. Chystané zmírnění pravidel oznámil ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD), vláda by měla návrh schválit v pátek.

Za současných podmínek platí, že při návratu z červených a tmavě červených zemí musí cestující podstoupit test před cestou, následně po návratu samoizolaci a test po příjezdu, který (v případě negativního výsledku) karanténu ukončí (u tmavě červených zemí nejdříve po pěti dnech). Výjimku doposud měli pouze lidé, kteří prodělali covid nebo jsou naočkovaní, a také děti do šesti let.

To se s největší pravděpodobností brzy změní. "Rýsuje se úleva pro rodiče: U dětí ve věku 6 až 12 let nebude nutný předvstupní test, i když pojedou z červené nebo tmavě červené země," oznámil ve čtvrtek na twitteru ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Dítěti v tomto věku zůstane povinnost podstoupit PCR test po návratu. Zajít na něj bude moci ihned po příjezdu. Dítě tak bude moci po návratu z dovolené v podstatě ihned odjet například na tábor, nebude muset čekat pět dní v karanténě.

Související obsah

 

Mírnější cestovní pravidla pro děti mají podle Kulhánka podporu vládní koalice, s návrhem souhlasí jak ministerstvo zdravotnictví, tak resort vnitra. Posvěcení vlády na pátečním jednání tak bude spíše pouze formálním krokem.

Do kategorie červených zemí s vysokým rizikem nákazy v současné chvíli patří Andorra, Irsko, Lucembursko, Malta, Monako, Portugalsko (včetně Azorských ostrovů), Řecko a Kanárské ostrovy (Španělsko).

Cestovatelská mapa k 26. 7. 2021

Zdroj: mzv.cz

Mezi tmavě červenými zeměmi v velmi vysokým rizikem nákazy je například Kypr, Nizozemsko, Španělsko (včetně Baleárských ostrovů), Egypt, Turecko, Ukrajina, Bělorusko, Velká Británie, Maledivy, Mexiko, Kapverdy nebo Spojené arabské emiráty. Jedná se o skupinu s nejvíce zeměmi, spadají tam všechny státy, které nejsou zařazené do ostatních kategorií.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Krátká zpráva

Evropský parlament udělil Sacharovu cenu Alexeji Navalnému

Evropský parlament udělil ve středu Sacharovu cenu za svobodné myšlení ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému. Ten je momentálně vězněn v ruském vězení. Parlament ocenil jeho boj za svobodu a demokracii.

Píše se na Deník.cz