Zajímavosti

Mezinárodní vesmírná stanice se rozrostla, dorazil ruský modul Nauka

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) se rozrostla o další modul. Ve čtvrtek odpoledne se k ní připojila ruská kapsle Nauka. Její cesta ale byla plná technických problémů.

Drama až do úplného konce a okamžik, na který ruští vývojáři dlouhá léta čekali. Modul Nauka se připojil k Mezinárodní vesmírné stanici. Podle pozemní kontroly rozhodně však nešlo o hladké přistání.

Modul, který váží 23 tun, musel překonat řadu překážek ještě před odletem. Původně měl k ISS dorazit už v roce 2007. Objevovaly se ale stále další technické problémy a start musel být několikrát odložen.

Související obsah

Raketa nakonec úspěšně vzlétla minulou středu. Série problémů ale pokračovala i po startu. Agentura Roskomos musela na dálku řešit problémy s určováním polohy rakety a špatně fungujícím pohonným systémem.

Nauka se stala největším modulem stanice. Poskytuje takzvaný spojovací uzel pro kosmické lodě, umožní přečerpávat palivo a také dovezla kosmonautům druhou toaletu a kajutu pro třetího člena ruské posádky. Její úplné zapojení bude trvat šest až osm měsíců.

Související obsah

Důležitý krok má před sebou také společnost Boeing. Po 18 měsících od prvního neúspěšného spojení v pátek vyšle směrem k ISS modul Starliner.

"Společnosti NASA, Boeing a Space X získaly ve vývoji modulu Starliner odborné znalosti z celého světa. Urychlily to inovace a ekonomický růst, což vedlo k vedoucímu postavení USA ve vesmírných závodech," řekl šéf kosmodromu Robert Cabana.

Pokud Starliner zvládne všechny části testovacího letu, včetně spojení s ISS a letu zpět, mohl by Boeing začít s přepravou nákladu i posádek na ISS už příští rok.

JH, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz