Zahraničí

Problémy ve vesmíru! Modul náhle zažehl motory a otočil celou ISS

Problémy ve vesmíru! Modul náhle zažehl motory a otočil celou ISS
Zdroj: Profimedia

Dlouho očekávané připojení ruského modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) bylo ve čtvrtek úspěšné, pak ale přišla velmi nečekaná věc. Motory modulu se totiž spustily a posunuly celou stanici. Řídícím týmům už se podařilo vrátit ISS na její plánovanou dráhu.

K ISS se ve čtvrtek úspěšně připojil 23tunový modul Nauka, jehož cestu vesmírem provázela řada komplikací. Agentura Roskomos musela na dálku řešit problémy s určováním polohy rakety a špatně fungujícím pohonným systémem.

Dlouho očekávaným připojením modulu ale problémy očividně neskončily. Řídící středisko si po připojení a kontrole těsnění všimlo, že se neplánovaně spustily motory modulu. To výrazně změnilo dráhu stanice, celá se také otočila.

Pozemním týmům se podařilo motory vypnout, následně inženýři vrátili ISS na její plánovanou dráhu. "Posádka nikdy nebyla a není v žádném nebezpečí, letoví kontroloři řídícího střediska v Houstonu monitorují stav vesmírné stanice," zveřejnila NASA po incidentu.

Související obsah

Kvůli kontrolám modulu Nauka se NASA a Boeing rozhodly zrušit páteční start v rámci mise Orbital Flight Test – 2. Nový termín zatím nebyl oznámen.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz