Domácí

Hygienici místy zakazují koupání, je nebezpečné! Kam můžete? PŘEHLED

Hygienici místy zakazují koupání, je nebezpečné! Kam můžete? PŘEHLED

Letní počasí přímo vybízí ke koupání, některým vodním plochám je ale lepší se vyhnout. Třeba v oblasti Podolska na vodní nádrži Orlík už hygienici koupání vysloveně zakázali, voda je v těchto místech zdraví nebezpečná.

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s hygienickými stanicemi monitoruje okolo 200 přírodních koupališť. Ve většině republiky aktuálně najdete vodu vhodnou ke koupání (modrý smajlík na mapě), jsou ale i místa, kterým je lepší se obloukem vyhnout.

Nejhorší situace je aktuálně na čtyřech místech, na mapě je poznáte podle černé barvy. Voda je v těchto oblastech natolik nebezpečná, že hygienici vyhlásili dokonce zákaz koupání. Momentálně se výstraha týká Velkého Rybníka na Karlovarsku, rybníků Kachlička poblíž Humpolce, Pod hradem nedaleko Bohoušova a nově i vodní nádrže Orlík v oblasti Podolska.

"Voda je nebezpečná ke koupání a neodpovídá hygienickým požadavkům. Byly překročeny limitní hodnoty III. stupně pro ukazatele sinice a chlorofyl-a, a byla překročena limitní hodnota ukazatele vodní květ a zjištěna snížená průhlednost. Hrozí akutní poškození zdraví. Ve čtvrtek vyhlášený dočasný zákaz používání povrchové vody ke koupání platí do odvolání,“ okomentovala situaci na Orlíku ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Zdroj: koupacivody.cz

Špatná voda, která neodpovídá hygienickým požadavkům (červený smajlík), je například ve Staňkovském rybníce nebo ve vodní nádrži Lipno u pláže Horní Planá. "Nedoporučujeme zejména těhotným ženám, lidem trpícím na alergie a těm s oslabenou imunitou,“ varují odborníci.

Související obsah

Citlivější lidé či těhotné ženy by se měli vyhnout i místům s oranžovým smajlíkem, který značí zhoršenou jakost vody. Problémy by plavci mohli mít například po návštěvě koupaliště Šeberák v Praze, Brněnské přehrady nebo vodní nádrže Luhačovice na Zlínsku. "Po koupání se doporučuje osprchovat," radí experti.

Zhoršená kvalita vody (zelený smajlík), která ale není nijak nebezpečná, vás čeká například na koupališti Nově Město na Moravě nebo v Probošťských jezerech u Staré Boleslavi.

Měření hygienici provádí každé dva týdny, hlídá se výskyt sinic, průzračnost vody a další ukazatelé. Průběžně aktualizovanou interaktivní mapu naleznete na webu koupacivody.cz. Každé koupaliště si můžete rozkliknout a zjistit bližší informace o kvalitě vody.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz