Domácí

V zahraničí začínají očkovat třetí dávkou, Česko to zatím neplánuje

Zatímco Izrael už očkuje třetí dávkou proti koronaviru a Maďarsko to plánuje, česká vláda zatím o podobném kroku ani neuvažuje. Podle některých odborníků je to chyba. Právě třetí posilovací dávka vakcíny by prý mohla výrazně pomoci rizikovým skupinám a hlavně starším lidem, kteří mají sníženou imunitu.

Dvaasedmdesátiletá Marta Pawlicová patří do ohrožené skupiny občanů. Sama by třetí dávku vakcíny přivítala. "Já jsem očkovaná už dvěma dávkami od dubna, ptala jsem se svého praktika a ten mi to doporučil," svěřila se paní Pawlicová.

Osobně se byla ptát ve všech pražských očkovacích centrech a nikde s žádostí o třetí dávku nepochodila. "Bohužel mi řekli, že to není schváleno Státním ústavem pro kontrolu léčiv," dodala paní Marta.

"Jestli bude třetí očkování a koho se bude týkat, to dneska v ČR nevíme, ale ministerstvo zdravotnictví o to rozhodnutí žádá," informoval premiér Andrej Babiš (ANO).

"Zatím nemá moc smysl chodit na tu třetí dávku, probíhají vědecké studie. Vakcíny mají účinnost 8 až 10 měsíců," vysvětlila hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Související obsah

Odborníci ale nad třetí dávkou hůl nelámou, naopak ji určitým skupinám spoluobčanů doporučují. Konkrétně těm, kteří jsou například po transplantacích nebo s chronickým onemocněním.

"Já bych očkování třetí dávkou doporučil. Právě těm lidem, kteří patří do ohrožených skupin," řekl imunolog Václav Hořejší.

Jako první na světě s očkováním třetí dávkou začal Izrael, v Evropě je to Maďarsko, kde začínají s registracemi. Podle Andreje Babiše by u nás mohlo být jasno před začátkem školního roku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz