Domácí

Prymula: Třetí dávku očkování by přednostně mohli dostat senioři

V Česku by třetí dávku očkování proti onemocnění covid-19 mohli dostat senioři a lidé s nízkou imunitou. Posilovací látka by v zemi měla být k dispozici na podzim. V pondělní Snídani s Novou to řekl epidemiolog Roman Prymula.

Na tom, že očkování proti covidu-19 v Česku bude muset pokračovat, se shoduje řada odborníků. Zejména u starších lidí imunita získaná po očkování v horizontu několika měsíců postupně slábne.

“Když se podívám třeba do Izraele, kde jsou s odstupem asi devíti měsíců po tom základním očkovacím schématu, už ta účinnost klesla až někam k 17 procentům, takže bude nutné skutečně přeočkovávat. Jsou to i lidé v seniorním věku v domovech důchodců, u kterých se o tom vážně uvažuje,“ řekl v pondělní Snídani s Novou epidemiolog a člen České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Související obsah

Podle Prymuly se ale situace liší u lidí, kteří covid-19 už prodělali a kde se v některých případech ukazuje, že po kontaktu s další nakaženou osobou se imunita naopak zvyšuje, zatímco u naočkovaných lidí překvapivě po uplynutí několika měsíců poměrně rychle klesá. Mezi odborníky se proto také spekuluje o uznávání protilátek jako prokázání bezinfekčnosti.

“Neznamená to, že pokud mám nějakou hladinu imunity, tak jsem nezbytně chráněn. Někteří odborníci trvají na tom, že musí být zcela zřejmé, jaká je protektivní hladina. To si myslím, že nekoresponduje s realitou a popírali bychom tím základní faktory imunity, kdy my u řady očkování jsme vyžadovali protektivní hladiny protilátek. U některých infekčních onemocnění ty hladiny neznáme, přesto očkujeme a ty protilátky jsou pro nás signálem, že ten člověk je chráněn,“ vysvětlil epidemiolog Roman Prymula.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz